رمزینو: آموزش آسان ارزهای دیجیتال

رمـزینــو

اخبار و مقالات معتبر ارزهای دیجیتال

کاربرد هوش مصنوعی در منازل

کاربردهای هوش مصنوعی در منازل
خانه های مسکونی به طور مداوم در حال هوشمند شدن هستند و کارشناسان می گویند که فناوری تا سال 2023 در بیش از 300 میلیون خانه استفاده خواهد شد.

آنچه در این مقاله می خوانید

هوش مصنوعی و اینترنت اشیا در منازل 

خانه‌های هوشمند، منازلی هستند که به مالکان و ساکنان اجازه می‌دهند از راه دور آن ها را از طریق دستگاه‌های متصل کنترل کنند. این دستگاه ها می توانند با استفاده از فناوری اینترنت اشیا (IoT) با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. در برخی موارد، آن ها با استفاده از هوش مصنوعی (AI) برای خود فکر و عمل می کنند. دستگاه‌های موجود در این خانه‌های هوشمند را می‌توان طوری برنامه‌ریزی کرد که از طریق اتصالات بی‌سیم و همچنین سیمی به قوانین مالک پایبند باشند. در این مقاله از وبلاگ صرافی ارز دیجیتال رمزینو، درباره هوش مصنوعی در منازل بیشتر صحبت خواهیم نمود.

تعریف استاندارد خانه هوشمند

بر اساس نظرسنجی گارتنر در سال 2017 در مورد این راه حل ها، خانه هوشمند به شرح زیر است:

خانه‌های هوشمند شامل مجموعه‌ای از دستگاه‌ها و خدماتی است که به یکدیگر و به اینترنت متصل هستند و می‌توانند به طور خودکار به قوانین از پیش تعیین شده پاسخ دهند، از راه دور توسط برنامه‌های تلفن همراه یا مرورگر قابل دسترسی و مدیریت باشند و هشدارها یا پیام‌هایی را به کاربران ارسال کنند.

منازل هوشمند چطور کار می کنند؟

این خانه‌ها از دستگاه‌های IoT و AI از جمله چراغ‌های متصل، حسگرها و متر برای جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل کارآمد داده‌ها استفاده می‌کنند. سپس داده های تجزیه و تحلیل شده برای کارآمد ساختن زیرساخت خانه و استفاده مؤثر از خدمات شهری برای راحت تر کردن خانه برای مالک استفاده می شود. این فناوری همچنین کاربردهای خود را در موارد مختلف ایمنی خانه، امنیت، لوازم خانگی و سرگرمی دارد. صنایع بزرگ اکنون شروع به ادغام هوش مصنوعی با دستگاه های هوشمند کرده اند که امکان اتصال بین دستگاه ها را فراهم می کند.

هوش مصنوعی (Artificial Intelegnce) چیست؟

هوش مصنوعی AI شامل توانایی اتصال بسیاری از دستگاه‌های اینترنت اشیا، ادغام با توانایی‌های پردازش و یادگیری برتر و سپس استفاده از آن ها برای پیش‌بینی و پیش‌گیری رفتار انسان است. خانه‌های مجهز به هوش مصنوعی دستگاه‌هایی دارند که با یکدیگر تعامل دارند و داده‌های جدیدی را جمع‌آوری می‌کنند که به یادگیری عادت‌های انسان کمک می‌کند. سپس داده های جمع آوری شده برای پیش بینی رفتار کاربران استفاده می شود و سپس آگاهی موقعیتی ایجاد می کند. بنابراین، دستگاه‌های موجود در این خانه‌های هوشمند، تمام اولویت‌های کاربر را درک می‌کنند و پارامترها را متناسب با آن تغییر می‌دهند.

هوش مصنوعی سیستم های امنیتی خانه های هوشمند را تقویت می کند

نیاز روزافزون به تقویت امنیت خانه، منجر به پیاده سازی دستگاه های مختلف مبتنی بر هوش مصنوعی شده است. این دستگاه‌ها دارای مجموعه‌ای از ویژگی‌ها هستند که شامل تشخیص چهره، تجزیه و تحلیل تهدید، و ادغام خانه هوشمند می‌شود که به محافظت از افراد در برابر تهدیدات امنیتی کمک می‌کند.

هوش مصنوعی در لوازم آشپزخانه

ویژگی دستگاه های مجهز به هوش مصنوعی

ماشین‌ها و دستگاه‌های مجهز به هوش مصنوعی به دلیل الگوی داخلی یا ویژگی تشخیص چهره به راحتی چهره‌ها و اشیاء را تشخیص می‌دهند. این فناوری نشانه های چهره از جمله چشم ها، استخوان گونه و چانه را بررسی می کند و سپس آنها را با داده های موجود مقایسه می کند. علاوه بر این، ماشین‌ها می‌توانند برخی از اعلان‌ها را در مورد بازدیدکنندگانی که در جلوی درب خانه دارند به دستگاه تلفن همراه صاحب خانه ارسال کنند. برخی از پیشرفته ترین دوربین های امنیتی خانگی می توانند به راحتی چهره دوستان، اعضای خانواده و حیوانات خانگی را شناسایی کنند.

یک مقاله مفید دیگر بخوانید: بیت کوین به زبان ساده 

کاربردهای هوش مصنوعی در منازل

هوش مصنوعی همچنین برای کمک به نسل بعدی سیستم های امنیتی خانه برای نظارت و جستجوی هرگونه تهدید امنیتی بالقوه طراحی شده است. این سیستم ها با برخی از قابلیت های منطقی هوش مصنوعی پیکربندی شده اند که به توسعه مجموعه ای سفارشی از اقدامات متقابل برای محافظت از کل خانه کمک کرده است.

دوربین های مجهز به AI

دوربین های مجهز به هوش مصنوعی نقش مهمی در امنیت خانه دارند. این دوربین ها می توانند ویدیوهای HD ضبط کنند و به راحتی آن ها را در فضای ابری ذخیره کنند تا در آینده مرجع شوند. صاحب خانه می تواند برای محافظت در برابر تهدیدات امنیتی با استفاده از برنامه های متصل هوشمند، دید واضحی از خانه خود داشته باشد.

قفل های هوشمند 

از این فناوری در قفل های هوشمند نیز استفاده می شود که با استفاده از دستگاه های موبایل هوشمند قابل کنترل هستند. قفل‌های هوشمند فعال‌شده با هوش مصنوعی، مزایای امنیتی زیادی مانند دسترسی موقت به مهمانان، اتکای محدود به کلیدهای فیزیکی برای دسترسی، و پخش‌های ویدئویی گسترده از مردمی که روی زنگ در به صدا در می‌آیند، ارائه می‌کنند. قفل های بیومتریک درب را می توان برای امنیت بیشتر در شبکه های خانگی هوشمند سامسونگ، گوگل و آمازون ادغام کرد.

هشدار دود با کمک هوش مصنوعی

هشدارهای دود پیشرفته ای که می تواند با کمک هوش مصنوعی فکر کند و صاحب خانه را آگاه کند، اکنون در بازار موجود است. برخی از ویژگی های هوشمند آن ها شامل ارائه اعلان در دستگاه های تلفن همراه در مورد باتری کم است. آن ها همچنین هشدارهای به موقع در مورد مونوکسید کربن یا دود صادر می کنند و به طور دقیق محل وقوع آتش سوزی یا دود را مشخص می کنند.

شاید برای شما جالب باشد: کاربردهای بلاک چین چیست؟

آشکارسازهای دود همچنین ممکن است در حالت بی صدا قرار بگیرند و در مواقع دیگر از هشدارهای صوتی برای اطلاع صاحب خانه در صورت مشاهده مقدار کمی دود استفاده می کنند. این اعلان فوری در شرایط اضطراری به موقع و بهبود یافته در مواقع اضطراری کمک می کند.

هوش مصنوعی در فعالیت های روزانه 

فناوری همچنان در حال پیشرفت است و هوش مصنوعی نیز از این قاعده مستثنی نیست. این طراحی شده است تا دانش و توانایی های یادگیری افراد را تقلید کند، همه بر اساس فناوری. پیشرفت‌های اخیر در شبکه‌های اتوماسیون خانه هوشمند منجر به بهبود دستگاه‌های هوش مصنوعی از نظر پیوند با ابر، خودکارسازی دستگاه‌های خانه هوشمند بر اساس ترجیحات کاربر و یادگیری الگوهای رفتاری انسان شده است.

قابل ذکر است که ال‌جی فناوری DeepThinQ 1.0 را توسعه داده است که از تشخیص صدا و تصویر پشتیبانی می‌کند و به طور خودکار اطلاعات را به سرورهای ابری منتقل می‌کند. چنین دستگاه‌هایی فعالیت‌های مختلفی مانند خاموش کردن چراغ‌ها را هر زمان که در از بیرون قفل است و برخی از خدمات جاروبرقی روباتیک را در زمان غیبت مالک اجرا می‌کنند، خودکار می‌کنند. آنها حتی قبل از اینکه صاحب خانه به خانه بیاید، دستگاه تصفیه هوا را روشن می کنند. دستگاه های تهویه مطبوع می توانند تعداد افراد در اتاق را همراه با هویت آنها تعیین کنند. سپس می توانند دمای اتاق را مطابق با ترجیحات ساکنین حفظ کنند.

هوش مصنوعی در پوشاک

فناوری هوش مصنوعی می تواند تومان با واقعیت افزوده برای خلق گجت های پوشیدنی یا کارت های ویزیت خلاقانه به کار گرفته شود. امروزه خرید لباس چهار بعدی در جهان به یکی از ترندهای نوین تبدیل شده است.

فعالیت برندها در هوشمندسازی خانه

برنامه SmartThings همچنین می تواند صاحب خانه را قادر سازد تا برنامه های پخش جریانی را دانلود کند و سپس به طور خودکار وارد سیستم شود. ابر تمام جزئیات ورود کاربران را ذخیره می‌کند و راه‌حل‌های مناسبی برای نگه‌داشتن یک نسخه پشتیبان از تمام داده‌های جمع‌آوری‌شده از خانه‌های هوشمند ارائه می‌دهد. تلویزیون های هوشمند افراد را در جلو درب نمایش می دهند و به عنوان هاب برای سایر دستگاه های هوشمند عمل می کنند.

Google پشتیبانی چند زبانه را برای فعال کردن دستیار Google برای درک و صحبت همزمان چندین زبان ارائه کرده است. این پیشرفت به دستیار کمک کرد تا زبان اعضای خانه‌های دوزبانه را بفهمد. پیشرفت‌ها در تشخیص گفتار به افراد این امکان را می‌دهد که به طور یکپارچه به دو زبان به جای یکدیگر با دستیار صحبت کنند.

هوشمند سازی خانه

Viarom Home یک کنترلر خانگی خودآموز ارائه می دهد که تمام عادات یک فرد را در عرض 48 ساعت مطالعه می کند. سپس یک نقشه برای هر اتاق ایجاد می کند و وسایل روشنایی و گرمایشی را کنترل می کند. این کنترلر دارای یک فایروال خوب طراحی شده برای محافظت از خانه های هوشمند در برابر هکرها است.

MIT و فرش هوشمند هوش مصنوعی

به نظر می رسد روند فرش و کفپوش با هر فناوری جدیدی که با نوآوری های ظاهری و عملکردی همراه است تغییر می کند و تغییر می کند. فرش های پیشرفته بسیاری وجود دارند که قابل توجه ترین آن ها فرش هوشمند هوش مصنوعی است که توسط MIT ساخته شده است. محققان و کارشناسان آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی MIT (CSAIL) اخیراً راهی ابداع کرده‌اند که فرش‌ها را قادر می‌سازد تا افراد را بدون نیاز به استفاده از دوربین‌های متجاوز به حریم خصوصی نظارت کنند. این فرش های هوشمند ممکن است در بازی، خانه های هوشمند و مراقبت های بهداشتی سفارشی کاربرد داشته باشند.

این مقاله را هم بخوانید: استیبل کوین چیست؟

همچنین، فرش‌های هوشمند روشی سازگار با حریم خصوصی برای ارائه مراقبت‌های بهداشتی به افرادی ارائه می‌دهند که باید از راه دور توسط متخصصان مراقبت‌های بهداشتی نظارت شوند. به گفته MIT CSAIL، تحقیقات دیگر در این فضا به طور گسترده بر دستگاه هایی مانند وب کم های پوشیدنی و دوربین ها متکی است. اکوسیستم MIT فقط برای استفاده از دوربین ها برای ایجاد مجموعه داده ای طراحی شده است که در آموزش مدل هوش مصنوعی استفاده شده است. جالب اینجاست که شبکه عصبی از حسگرهای موجود در فرش برای تعیین اینکه آیا فرد در حال انجام دراز و نشست، حرکات کششی یا انجام فعالیت‌های فیزیکی دیگر است، استفاده می‌کند.

فرش هوشمند مصنوعی

یکی از نویسندگان اصلی مقاله ای در مورد فرش، یییو لو، می گوید:

“شما می توانید تصور کنید که از این مدل برای فعال کردن یک سیستم نظارت بر سلامت یکپارچه برای افراد در معرض خطر، برای تشخیص سقوط، نظارت بر توانبخشی، تحرک و موارد دیگر استفاده کنید.”

فرش هوشمند مورد استفاده در این تحقیق 36 فوت مربع وسعت داشت و دارای یک آرایه حسگر لمسی یکپارچه شامل بیش از 9000 حسگر فشار است که می‌توان روی زمین ثابت کرد. همچنین دارای مدارهای بازخوانی برای پشتیبانی از ضبط بلادرنگ انسان هایی است که با این فرش هوشمند تعامل دارند.

شاید برای شما جالب باشد: آموزش استیکینگ ترون در تراست ولت

کارشناسان درگیر در این فرآیند، سیستم را با استفاده از داده‌های لمسی و بصری، مانند یک ویدیو و نقشه‌های حرارتی مربوطه از هر کسی که در خانه‌های هوشمند خود انجام فشار می‌دهد، آموزش دادند. سیستم هوش مصنوعی از داده‌های بصری به‌عنوان حقیقت واقعی استفاده می‌کند و آن‌ها را با فشار فرد روی فرش ادغام می‌کند تا حالت‌های سه‌بعدی متفاوتی را ارائه کند. در نهایت، تصویر یا فیلمی از صاحب خانه در حال انجام اقدامات مختلف روی فرش بدون نیاز به ضبط شخصی که این عمل را انجام می دهد، تولید می کند. یونژو لی، یکی از نویسندگان مقاله، اشاره کرد: ممکن است تصور کنید که از فرش برای اهداف تمرینی استفاده کنید. تنها بر اساس اطلاعات لمسی، می تواند فعالیت را تشخیص دهد، تعداد تکرارها را بشمار و میزان کالری سوزانده شده را محاسبه کند.

آینده هوش مصنوعی در خانه های هوشمند

خانه های مسکونی به طور مداوم در حال هوشمند شدن هستند و کارشناسان می گویند که فناوری تا سال 2023 در بیش از 300 میلیون خانه استفاده خواهد شد. با گسترش مداوم بازار خانه های هوشمند، تهدیدات امنیتی جدید نیز در حال افزایش است. بسیاری از دستگاه های متصل به بی سیم در برابر حملات سایبری آسیب پذیرتر می شوند. بنابراین، ایمن‌سازی دستگاه‌های متصل از تهدیدات و آسیب‌پذیری‌های مختلف امنیتی برای افزایش اعتماد صاحبان خانه حیاتی است. وقتی مالکان به فناوری اعتماد کنند، دستگاه های بیشتری را به دست خواهند آورد. به عنوان مثال، در سال 2016، بات نت Mirai IoT بسیاری از دستگاه های خانه هوشمند مانند روترها، دوربین های امنیتی و مانیتورهای کیفیت هوا را در اختیار گرفت. آن حادثه تقریباً 600000 دستگاه را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار داد و منجر به تغییر مسیر حجم عظیمی از ترافیک وب و تعلیق خدمات برای سایت‌هایی مانند نتفلیکس و توییتر شد.

خلاصه مقاله

شرکت‌ها در تلاشند تا هوش مصنوعی را برای بکارگیری و تلفیق هر چه بیشتر با اینترنت اشیا به کار بگیریند تا منازل را هوشمندتر کنند. برای اینکه هوش مصنوعی در همه جا در خانه های هوشمند وجود داشته باشد، سیستم های نسل کنونی باید بدون دخالت انسان به طور بهینه و کارآمد عمل کنند.

جدیدترین اخبار فناوری در رمزینو

این مقاله توسط تیم تولید محتوای رمزینو، با هدف آشنایی بیشتر شما عزیزان با فناوری های روز دنیا نوشته شده است. اگر علاقمند به مطالعه مقالات مرتبط در زمینه ارزهای دیجیتال، متاورس، بلاک چین، اینترنت اشیا و هوش مصنوعی هستید، رمزینو را در مرورگر خود بوکمارک کنید.

 

 

Share on twitter
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
رمزینو

رمزینو

مرجع آموزش های رایگان ارز دیجیتال و بلاک چین

بیشتر بخوانید