رمزینو: آموزش آسان ارزهای دیجیتال

رمـزینــو

اخبار و مقالات معتبر ارزهای دیجیتال

بلاک چین و هوش مصنوعی

ارتباط بلاک چین و هوش مصنوعی
همگرایی بلاک چین و هوش مصنوعی ارزش های جدیدی را برای تجارت به ارمغان می آورد، در این مقاله به بررسی تاثیر این ارتباط سازنده در زندگی می پردازیم

آنچه در این مقاله می خوانید

ارتباط بلاک چین و هوش مصنوعی

ترکیب بلاک چین و هوش مصنوعی کاملاً قدرتمند است. پیاده سازی این دو فناوری در کنار هم، تقریباً در هر صنعتی سبب بهبود آن می شود. این فناوری ها برای ارتقاء همه چیز از زنجیره تامین غذا و به اشتراک گذاری سوابق مراقبت های بهداشتی گرفته تا حق امتیاز رسانه و امنیت مالی می توانند با هم ترکیب شوند. ادغام هوش مصنوعی و بلاک چین بر حوزه های بسیاری از جمله امنیت تأثیر می گذارد. این ترکیب، سپر مضاعفی در برابر حملات سایبری ارائه می دهد. در این مقاله در وبلاگ صرافی ارز دیجیتال ایرانی رمزینو، به بررسی این ارتباط می پردازیم. با ما همراه باشید و برای اطلاع از جدیدترین مقالات دنیای ارزهای دیجیتال، رمزینو را در مرورگر خود بوکمارک کنید.

بلاک چین چیست؟

بلاک چین یک بستر دارای دفتر کل توزیع شده و غیرقابل تغییر است که یک تبادل فوری، مشترک و شفاف از داده های رمزگذاری شده را به طور همزمان برای همه اعضا فراهم می کند. یک شبکه بلاک چین می تواند سفارشات، پرداخت ها، حساب ها و بسیاری موارد دیگر را ردیابی کند. بلاک چین به حذف موثر باگ ها و مجموعه داده های تقلبی کمک می کند. ساختار آن کاملاً غیرمتمرکز بوده و مستقل از هر نهاد رسمی یا دولتی عمل می کند. در این باره بیشتر بدانید: بلاک چین چیست؟

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی (Artificial intelligence) از رایانه ها، داده ها و گاهی اوقات ماشین ها برای تقلید از توانایی های حل مسئله و تصمیم گیری ذهن انسان استفاده می کند. همچنین AI حوزه‌های فرعی یادگیری ماشین (Machine Learning) و یادگیری عمیق را در بر می‌گیرد که برای پیش‌بینی یا طبقه‌بندی مورد استفاده قرار می گیرد و در طول زمان هوشمندتر می‌شود.

در همین این رابطه بخوانید: کاربرد هوش مصنوعی در منازل

مزایای هوش مصنوعی چیست؟

مزایای هوش مصنوعی شامل اتوماسیون کارهای تکراری، بهبود تصمیم گیری و بهود تجربه مشتری است. AI می تواند به طور موثر از طریق یک مجموعه، کلان داده (big data) استخراج کند و سناریوهای جدیدتری ایجاد کند و الگوهایی را بر اساس رفتار داده ها کشف کند.

ترکیب هوش مصنوعی و بلاکچین

مزایای ارتباط بلاک چین و هوش مصنوعی

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، ترکیب این دو فناوری می تواند دستاوردهای فوق العاده ای برای انسان به ارمغان بیاورد. در ادامه درباره برخی از مهم ترین جنبه های این تلفیق صبحت می کنیم.

امنیت بیشتر

با پیاده سازی هوش مصنوعی، فناوری بلاک چین با استقرار برنامه های کاربردی در آینده ایمن تر می شود. الگوریتم های هوش مصنوعی که به طور فزاینده ای در مورد تقلبی بودن تراکنش های مالی تصمیم گیری می کنند، نمونه خوبی از این موضوع هستند. استفاده از بلاک چین برای ذخیره سازی و توزیع مدل‌های هوش مصنوعی یک مسیر حسابرسی امن را فراهم می‌کند و تلفیق این دو فناوری می‌تواند امنیت داده‌ها را افزایش دهد.

مدیریت بهتر

وقتی نوبت به شکستن کدها (ماینینگ) می رسد، متخصصان انسانی در طول زمان با تمرین بهتر می شوند. فرمول های مبتنی بر یادگیری ماشینی می‌تواند نیاز به تجربه انسانی را از بین ببرد، زیرا اگر به درستی پیکربندی شده باشند، تقریباً می‌توانند مهارت‌های موردنیاز را تشخیص داده و تقویت کنند. بنابراین، هوش مصنوعی به مدیریت بهتر سیستم های بلاک چین کمک می کند.

یکپارچگی داده ها

سوابق دیجیتالی بلاک چین، دیدگاهی را در مورد چارچوب و منطق پشت هوش مصنوعی و منشأ داده هایی که آن استفاده می کند، ارائه می دهد. این امر به افزایش اعتماد به یکپارچگی داده ها و در نتیجه، به جدی گرفته شدن توصیه هایی که AI به مدیران ارائه می کند، منجر می شود.

سرعت بالاتر، شفافیت بیشتر

هوش مصنوعی می تواند به سرعت و به طور جامع داده ها را خوانده، درک نموده و به هم مرتبط کند و سطح جدیدی از هوش را به شبکه های تجاری مبتنی بر بلاک چین اضافه کند. با فراهم کردن دسترسی به حجم زیادی از داده‌ها از داخل و خارج سازمان، بلاک چین به گستره شدن هوش مصنوعی کمک می‌کند تا بینش‌های عملی‌تری ارائه نموده، استفاده از داده‌ها و اشتراک‌گذاری مدل ها را مدیریت کرده و یک اقتصاد داده قابل اعتماد و شفاف ایجاد نماید.

این تحلیل جالب را از دست ندهید: جنگ اوکراین و ارزهای دیجیتال

کارایی بهتر

هوش مصنوعی می‌تواند به بهینه‌سازی محاسبات برای کاهش بار ماینرها کمک کند که این منجر به تاخیر شبکه کمتر برای پردازش تراکنش‌ها می‌شود. اگر ماشین‌های AI جایگزین کار ماینرها شوند، هزینه‌ای که بر روی آن ها اعمال می‌شود، متناسب با انرژی صرف شده کاهش می‌یابد. از آنجایی که داده‌های زنجیره‌های بلوکی لحظه به لحظه رشد می‌کنند، الگوریتم‌های داده‌های هوش مصنوعی می‌توانند روی داده‌های بلاکچین نیز اعمال شوند تا به‌ طور خودکار، داده‌هایی را که برای استفاده در آینده مورد نیاز نیستند، حذف کند. فناوری AI می‌تواند حتی سیستم‌های یادگیری غیرمتمرکز جدیدی مانند یادگیری فدرال یا تکنیک‌های جدید اشتراک‌گذاری داده را معرفی کند که سیستم را بسیار کارآمدتر می‌کند.

اتوماسیون

هوش مصنوعی، اتوماسیون و بلاک چین می‌توانند ارزش جدیدی را برای فرآیندهای کسب‌وکار که چندین طرف را در بر می‌گیرند به ارمغان بیاورند. از جمله حذف موانع، افزایش سرعت و بهبود کارایی. به عنوان مثال، مدل‌های هوش مصنوعی تعبیه‌شده در قراردادهای هوشمند موجود در یک شبکه زنجیره بلوکی، می‌توانند اختلافات را حل کنند و پایدارترین روش ها را انتخاب کنند.

حریم خصوصی و بازارهای جدید:

متمرکز سازی داده های خصوصی اکثراً منجر به فروش آن ها می شود و در نتیجه بازارهای داده ایجاد می شوند. این به شرکت های بزرگ کمک می کند تا حریم خصوصی کاربران را زیر سوال ببرند. اما در بلاک چین می توان با اجرای الگوریتم های «رمزگذاری Homomorphic» ارتقاء بیشتری برای صیانت از فضای مجازی و امنیت کاربران داد. الگوریتم های هومو-مورفیک مواردی هستند که با استفاده از آن ها می توان عملیات را مستقیماً روی داده های رمزگذاری شده انجام داد. یعنی کاربران کنترل کاملی روی داده های خود دارند و می توانند از فروش داده های خود توسط شرکت ها جلوگیری کنند.

ذخیره سازی:

بلاکچین برای ذخیره داده های بسیار حساس و شخصی ایده آل است. علاوه بر این، وقتی که با هوش مصنوعی پردازش شود، می تواند ارزش و راحتی بیشتری هم اضافه کند. سیستم مراقبت های بهداشتی هوشمند که تشخیص های دقیق را بر اساس اسکن ها و سوابق پزشکی انجام می دهند نمونه خوبی از آن هستند. در همین رابطه می توانید به مقاله کاربردهای بلاک چین در پزشکی مراجعه کنید. طبقه‌بندی‌ ها و الگوهای جدید ایجاد شده توسط هوش مصنوعی را می‌توان بر روی یک زیرساخت غیرمتمرکز زنجیره بلوکی بررسی نموده و صحت آن ها را تأیید کرد. این را می توان در هر تجارتی که با مصرف کننده مواجه است، مانند معاملات خرده فروشی استفاده کرد. داده های به دست آمده از مشتریان از طریق زیرساخت Blockchain می تواند برای ایجاد اتوماسیون بازاریابی از طریق هوش مصنوعی استفاده شود.

کاربرد هوش مصنوعی در بلاکچین

کاربردهای بلاک چین و هوش مصنوعی در عمل

در اکثر صنایع و خدمات، افزودن AI به بلاک چین می تواند کارگشا باشد، در ادامه به کاربردهای عملیاتی این ترکیب بیشتر می پردازیم:

مراقبت های بهداشتی

از شفاف سازی روندهای درمان و حمایت از نیازهای کاربر گرفته تا سهولت دسترسی به داده‌های بیمار و آشکارسازی الگوها، هوش مصنوعی می‌تواند تقریباً در هر زمینه‌ای در مراقبت‌های بهداشتی به پیشرفت کار کمک کند. با داده های بیمار در بلاک چین، از جمله سوابق الکترونیکی سلامت، سازمان ها می توانند برای بهبود مراقبت و در عین حال محافظت از حریم خصوصی بیمار با یکدیگر همکاری کنند.

علوم زیستی

بلاک چین و هوش مصنوعی در صنعت داروسازی می توانند رصد و قابلیت ردیابی را به زنجیره تامین دارو اضافه کنند و در عین حال میزان موفقیت کارآزمایی های بالینی را به طور چشمگیری افزایش دهند. این تلفیق، تجزیه و تحلیل داده ها را در یک چارچوب غیرمتمرکز برای کارآزمایی های بالینی، یکپارچگی داده ها، شفافیت، ردیابی بیمار، مدیریت رضایت و خودکارسازی فرآیندها امکان پذیر می کند.

شاید برای شما جالب باشد: کسب سود با استیک کردن ترون در تراست ولت

خدمات مالی

بلاک چین و هوش مصنوعی صنعت خدمات مالی را با ایجاد اعتماد، حذف بروکراسی از تراکنش های چند جانبه و افزایش سرعت تراکنش ها متحول می کنند. برای مثال، روند دریافت وام را در نظر بگیرید. با رضایت کاربران برای دسترسی به سوابق شخصی آن ها توسط پلتفرم های وام دهی، می توان در مدت زمانی بسیار کمتر از بانک داری سنتی، نسبت به دریافت یا پراخت وام اقدام نمود.

زنجیره تامین

زنجیره های تامین در سراسر دنیا، با مهاجرت از نسخه کاغذی به بستر غیرمتمرکز و هوشمند دیجیتالی، می توانند متحول شوند و فرصت های جدیدی را شناسایی کنند. به عنوان مثال، یک تولید کننده می تواند داده های انتشار کربن را در سطح محصول یا قطعات آن ردیابی نموده و دقت و هوشمندی را به تلاش های کربن زدایی مجموعه خود اضافه کند.

خلاصه مقاله

در این مقاله آموختیم که چگونه هوش مصنوعی می تواند به کارایی و انعطاف پذیری بلاک چین اضافه کند. تلاقی AI / Blockchain احتمالاً مطمئن ترین سیستم تصمیم گیری مبتنی بر فناوری در جهان را ایجاد می کند که عملاً ضد دستکاری است و بینش ها و تصمیمات محکمی را ارائه می دهد. این ارتباط چندین مزیت دارد از جمله:

• بهبود مدل های داده ای تجاری ارائه شده
• ارائه سیستم های تایید در مقیاس جهانی
• ممیزی های نوآورانه با سیستم های انطباق هوشمند
• امور مالی هوشمندتر
• حکم رانی شفاف تر
• خرده فروشی متمایز و هدفمند
• تحلیل پیش گویانه هوشمند
• ارتقاء حقوق مالکیت معنوی دیجیتال

جدیدترین مقالات دنیای بلاک چین در رمزینو

اگر به مباحث بلاک چین و ارزهای دیجیتال علاقه دارید، با بوکمارک کردن رمزینو ramzino.com در مرورگر خود، به جدیدترین مقالات این حوزه دسترسی داشته باشید. رمزینو را به دوستان خود معرفی کنید!

 

Share on twitter
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
رمزینو

رمزینو

مرجع آموزش های رایگان ارز دیجیتال و بلاک چین

بیشتر بخوانید