رمزینو: آموزش آسان ارزهای دیجیتال

رمـزینــو

اخبار و مقالات معتبر ارزهای دیجیتال

استخراج ارز دیجیتال به زبان ساده

استخراج ارز دیجیتال ماینینگ چیست
ماینینگ یا استخراج به فرآیندی گفته می‌شود که به کمک آن می‌توان ارز دیجیتال به دست آورد. استخراج ارز دیجیتال طبق الگوریتم های خاصی انجام می‌شود. علی رغم وجود برخی تفاوت ها، هدف تمام الگوریتم های یکسان است. یعنی ایجاد بلوک جدید در شبکه بلاک چین و استخراج ارز دیجیتال در ازای آن.

آنچه در این مقاله می خوانید

استخراج ارز دیجیتال

ماینینگ یا استخراج به فرآیندی گفته می‌شود که به کمک آن می‌توان ارز دیجیتال به دست آورد. استخراج ارز دیجیتال طبق الگوریتم های خاصی انجام می‌شود. علی رغم وجود برخی تفاوت ها، هدف تمام الگوریتم های یکسان است. یعنی ایجاد بلوک جدید در شبکه بلاک چین و استخراج ارز دیجیتال در ازای آن. در این مقاله قصد داریم که به معرفی کامل روش ماینینگ ارزهای دیجیتال و تجهیزات مورد استفاده در این رابطه از جمله ماینر ارز دیجیتال بپردازیم. با رمزینو همراه باشید و در پایان نیز نظر خود را درباره این مقاله با ما به اشتراک بگذارید!

شبکه بلاک چین چیست و چه کاربردی دارد؟

با پیدایش فناوری بلاک چین، ظرفیت ها، امکانات و قابلیت‌های نوینی وارد عرصه زندگی دیجیتال انسان‌ها شده اند. یکی از مهم ترین پدیده های مبتنی بر بستر بلاک چین، ارزهای دیجیتال یا کریپتو کارنسی ها هستند. شبکه بلاک چین و رمز ارزها با هدف حذف واسطه ها و ایجاد بستری مناسب برای انجام معاملات غیرمتمرکز بنا شدند. وقتی از غیر متمرکز بودن شبکه بلاک چین صحبت می کنیم، منظورمان این است که این بستر تحت کنترل و مدیریت هیچ فرد، نهاد یا سازمانی قرار ندارد. بلکه تمام فعالیت ها و تغییرات آن به صورت مشارکتی و توسط اعضای شبکه انجام می شود.

استخراج ارز دیجیتال به چه معناست؟

استخراج یا ماینینگ (Mining) به فرآیندی گفته می‌شود که توسط آن یک بلوک طبق الگوریتم های خاصی در شبکه بلاک چین ساخته می شود. انجام این کار مستلزم صرف انرژی و زمان و انجام محاسبات پیچیده ریاضی است. در نتیجه ساخت یک بلوک جدید، مقدار مشخصی رمز ارز تحت عنوان پاداش استخراج به ماینر داده می شود. این عمل را ماین کردن ارز دیجیتال می‌گویند که یکی از روش های پرسود کسب رمز ارز به شمار می‌رود.

نود یا گره در ماینینگ ارز دیجیتال

نود یا گره (Node) در اصل همان کاربر (User) است که به وسیله یک سیستم کامپیوتری، به شبکه بلاک چین متصل شده است. نودها می توانند در نقش ماینر یا استخراج کننده ارز ظاهر شوند.

هش و هش ریت چیست ؟

هش در واقع یک تابع ریاضی است که ورودی متشکل از حروف و اعداد را به خروجی رمزنگاری شده با طول ثابت تبدیل می کند. توابع هش در تمام اینترنت با هدف ذخیره سازی ایمن رمزهای عبور، پیدا نمودن سوابق، ذخیره و بازیابی سریع اطلاعات و مواردی از این دست مورد استفاده قرار می گیرند. هش hash توسط یک الگوریتم به وجود می آید. وجود آن برای مدیریت شبکه بلاک چین امری ضروری است. عملاً می توان گفت مبنا و پایه و اساس شبکه blockchain هش ها هستند. برای اینکه درک درستی از نحوه کار شبکه بلاک چین داشته باشید، باید حتما با مفهوم هشینگ آشنا باشید.

هر بلاک در شبکه دارای هش خاص و منحصر به فردی است. دستیابی به این Hash مستلزم حل معادلات ریاضی پیچیده است. به عملیات مربوطه برای حل این معادلات، در اصطلاح هشینگ گفته می شود.

هشینگ چطور انجام می شود؟

آنچه در مورد هشینگ بلاک چین مهم است، لزوم وجود نیروی پردازشی بسیار بالا است. هر نود در شبکه به تناسب قدرت حل محاسبات و پردازش مخصوص خود، در حال تلاش برای هشینگ و حل معما هستند. هر نود یا گره ای که بتواند پاسخ را به دست آورد، نتیجه را هم به اطلاع شبکه و هم سایر نودها می رساند. بعد از این مرحله، نیاز است که عملیات انجام شده اعتبارسنجی و تراکنش ها تایید شوند. در صورت تایید عملیات، بلاک جدید یا هش انحصاری ساخته می شود. شبکه نیز در ازای تلاش نود برای یافتن پاسخ صحیح، مقداری ارز دیجیتال به وی پرداخت می کند. اساس کار تایید عملیات در شبکه، بر اساس الگوریتم اجماع کار می کند. در ادامه درباره این مفهوم صحبت خواهیم کرد.

الگوریتم اجماع در استخراج ارز دیجیتال

الگوریتم اجماع روشی است که در طی آن، تمام اعضای فعال شبکه blockchain درباره یک وضعیت موجود به توافق مشترک دست پیدا می کنند. بنابراین الگوریتم های اجماع، سبب ایجاد اعتبار reliability و اعتماد در شبکه بلاک چین مابین نودها و سایر همتایان ناشناس آن ها در فضای محاسباتی توزیع شده می شوند. وظیفه پروتکل اجماع این است که نسبت به واقعی بودن عملیات صورت گرفته و افزوده شدن یک بلوک جدید اطمینان حاصل کند. در واقع فقط نسخه واقعی عملیات منجر به ساخت بلوک جدید است که از نودهای موجود در شبکه تاییدیه کسب می‌کند.

کاربردهای الگوریتم اجماع

علاوه بر کاربرد بیان شده، الگوریتم اجماع می تواند کاربردهای دیگری به شرح ذیل داشته باشد:

 • تصمیم گیری صلاحیت تایید یک تراکنش و ثبت در دفترکل توزیع شده یا عدم صلاحیت آن
 • انتخاب نمودن از بین گره ها به منظور مدیریت و نظارت بر امور مربوط به دفتر کل توزیع شده
 • فراهم سازی امکان تضمین یکپارچه سازی اطلاعات موجود در سیستم های سرویس دهنده به شبکه بلاک چین

انواع الگوریتم اجماع استخراج ارز دیجیتال

در یک شبکه بلاک چین، چهار نوع الگوریتم اجماع معروف تر وجود دارند که در ادامه آن ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

الگوریتم اثبات کار (Proof of Work)

شبکه بلاک چین بیت کوین از الگوریتم گواهی اثبات کار یا Proof of Work و به صورت مخفف POW استفاده می کند. معنی این الگوریتم “پاداش در ازای انجام کار” است. بدین معنی که در طی فرآیند استخراج، اولین گره ای که بتواند به پاسخ صحیح برسد، می تواند در ازای قدرت پردازشی که در اختیار شبکه قرار داده است، مقدار مشخصی رمز ارز به عنوان پاداش دریافت کند.

شبکه های بلاک چین بیت کوین (Bitcoin)، اتریوم (Ethereum)، لایت کوین (Litcoin)، دوج کوین (Dogecoin) و…از این الگوریتم اثبات کار POW استفاده می کنند.

الگوریتم اثبات سهام (Proof of Stake)

گواهی اثبات سهام یا Proof of Stake و به صورت مخفف POS، در اصل یک جایگزین برای POW به حساب می آید. هدف اصلی الگوریتم اثبات سهام، حل مشکلات ناشی از گواهی اثبات کار است. در این سیستم، باید به جای استخراج ارز دیجیتال مقداری از آن را به عنوان سهم در شبکه داشته باشید. به طور مثال اگر شما 10 درصد سهم از یک ارز دیجیتال را داشته باشید، احتمال استخراج بلاک بعدی برای شما 10 درصد بیشتر خواهد بود. از ویژگی های بارز گواهی اثبات سهام، امنیت آن در برابر حملات مخرب به شبکه بلاک چین است.

شبکه های پولکادات (Polkadat)، کاردانو (Cardano)، ایاس (EOS) از جمله مواردی هستند که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می کنند.

الگوریتم تحمل خطای بیزانس (Byzantine Fault Tolerance)

با زبانی ساده الگوریتم (PBFT) مجموعه ای از راه کارها است که نود ها را قادر می سازند که با کمک آن ها به اجماع برسند. الگوریتم (PBFT) خیانت احتمالی نودها را نیز در نظر می‌گیرد. فرض کنید بخشی از نود های شبکه به مشکلات فنی برخورد کنند یا مورد حملات خرابکارانه قرار گیرند. در موردی مشابه تصور کنید که تعدادی از نود ها قصد ایجاد مشکل یا خراب کاری را داشته باشند. در این صورت الگوریتم تحمل خطای بیزانس از ایجاد مشکلات پیشگیری کرده و اجماع شبکه را حفظ می‌کند.

شبکه های استلار (Stellar)، ریپل (Ripple)، هایپرلجر فابریک (Fabric Hyperledger) از الگوریتم تحمل خطای بیزانس استفاده می کنند.

الگوریتم گواه اثبات سهام وکالتی (Delegated Proof of Stake)

در الگوریتم گواه اثبات سهام وکالتی (DPOS) سیستم رای گیری وجود دارد. به عبارتی در این الگوریتم افراد سهام دار شبکه می‌توانند در رای گیری برای انتخاب نمایندگان شرکت کنند. هر فرد نسبت به سهم خود (ارز دیجیتال) می‌تواند در تصمیم نهایی تاثیرگذار باشد.

شبکه های بیت شیرز (Bitshares)، استیم (Steem)، آرک (Ark) از الگوریتم اثبات سهام وکالتی استفاده می کنند.

دستگاه ماینر (Miner) چیست؟

ماینر دستگاه خاصی است که قدرت پردازشی بالایی دارد و برای استخراج ارز دیجیتال استفاده می‌شود. هر نود در شبکه بلاک چین می تواند یک ماینر باشد. در ابتدای پیدایش بلاک چین، شما می‌توانستید با یک سیستم معمولی کامپیوتر کار استخراج ارز دیجیتال را انجام دهید. اما با گذشت زمان و گستردگی شبکه، روز به روز نود های ماینر افزایش پیدا کردند و سختی شبکه نیز بیشتر شد. بنابراین دستگاه های تخصصی برای ماینینگ طراحی و ساخته شد. نوع اسیک ASIC یا ماینر، بسته به شبکه ای است که قرار است در آن فعالیت کند و عمل استخراج ارز دیجیتال را انجام دهد.

برای استخراج بیت کوین نیاز به پردازنده مرکزی (CPU) قوی داریم و برای شبکه اتریوم نیاز به پردازنده گرافیکی (GPU) قوی است.

دستگاه ماینر از چه تجهیزاتی تشکیل شده است؟

ماینر ها انواع مختلفی دارند، اما کارآمدترین ماینر، دستگاهی است که قدرت پردازشی بالایی داشته باشد و مدت زمان بازگشت سرمایه آن کم باشد. یک دستگاه ماینر یا استخراج ارز دیجیتال شامل قطعات زیر می باشد:

 • پردازنده مرکزی (CPU)
 • پردازنده گرافیکی (GPU)
 • مدار مجتمع دیجیتال (FPGA)
 • مدار مجمع با کاربرد خاص (Asic)

 

به بازه زمانی که نیاز است تا هزینه های خرید دستگاه و تجهیزات آن بازگردد، زمان بازگشت سرمایه می گویند

استخر استخراج یا (Mining Pool) چیست؟

همانگونه که قبلا اشاره شد، در ابتدا هر نود یا گره شبکه می‌توانست ماینر باشد و استخراج ارز دیجیتال را انجام دهد. اما با گسترش شبکه و افزایش نرخ ماینینگ ارزهای دیجیتال و وجود افرادی که ماینرهای زیادی تحت عنوان مزرعه ماینر (Mining Farm) دارند، شانس ماینرهای ضعیف تر برای استخراج رمز ارزها کمتر شد. از آنجایی که ماینینگ، فرآیندی رقابتی است، هرچه قدرت ماینر بالاتر باشد شانس استخراج رمز ارز دیجیتال نیز بیشتر می شود. بنابراین بستری مجازی به نام استخر استخراج یا (Mining Pool) ایجاد شد. در استخر استخراج، ماینرها قدرت پردازش خود را با دیگر اعضای شبکه ادغام می‌کنند تا در نهایت قدرت پردازش استخر بالا برود و شانس استخراج نیز بیشتر شود.

ماینینگ پول ها میزان استخراج ارز دیجیتال را افزایش می‌دهند. هر ماینر نسبت به قدرتی که در اختیار شبکه قرار داده است سهمی را دریافت می‌کند. بنابراین شرکت در استخرهای استخراج، بهترین فرصت برای ماینر های کوچک تر و ضعیف تر، می باشد.

روش های پرداخت پاداش در استخر استخراج ارز دیجیتال

معمولا استخرهای استخراج یکی از روش های زیر را برای پرداخت پاداش به کاربران انتخاب می‌کنند:

1-پرداخت پاداش به ازای سهم (PPS): در این روش به نسبت قدرت پردازشی که در اختیار شبکه قرار داده اید، یه شما سهام تعلق می گیرد.

2-پرداخت پاداش نسبی: این روش مانند روش (PPS) می باشد، با این تفاوت که پاداش فقط در صورتی به شما تعلق می‌گیرد که بلاک جدید ایجاد شود و استخراج ارز دیجیتال انجام شود. این پاداش مستقیماً به کیف پول ارز دیجیتال شما واریز خواهد شد.

3-پرداخت پاداش مبتنی بر امتیاز: (Score Based) این روش با هدف تعویض مداوم استخرهای استخراج ایجاد شده است. هرچه مدت زمان حضور و فعالیت در این استخرها بیشتر باشد، شما امتیاز بالاتری کسب می‌کنید و به همان نسبت، پاداش شما نیز بیشتر خواهد بود.

4-پرداخت پاداش در ازای n سهم آخر (Pay Per Last N Share): در این روش ابتدا ماینرها در چارچوبی خاص سهم هایی را دریافت می‌کنند. به ازای n سهم آخر (آخرین سهم های دریافتی تا زمان استخراج) به ماینر پاداش تعلق می‌گیرد.

سایر مزایای استخرهای استخراج رمز ارز

شرکت در استخرهای استخراج، شانس ماینر های ضعیف تر و کوچک را برای دریافت پاداش افزایش می‌دهد. این در حالی است که ممکن است ماینرهای ضعیف تا مدت زمان زیادی (که گاهی تا 2 سال هم می رسد) نتوانند به تنهایی استخراج انجام دهند. همچنین با شرکت در استخرهای ماینینگ، به صورت ثابت، درآمدی به شما تعلق می گیرد. برای انتخاب استخر مواردی مانند اعتبار استخر، تجهیزات فنی مناسب داشتن، روش های پرداخت مشخص و شفاف، کارمزد منصفانه و… را باید در نظر گرفت.

استخراج بیت کوین (Bitcoin)

استخراج بیت کوین با استفاده از الگوریتم اجماع کار (POW) انجام می شود. ماین بیت کوین با استفاده از کامپیوترهایی با قدرت پردازشی بالا، استخراج یا ماینینگ را انجام می‌شود. در شبکه بلاک چین بیت کوین به دو صورت می‌توان پاداش دریافت کرد حالت اول شرکت داشتن در تایید تراکنش ها و حالت دوم نیز مربوط به حل محاسبات ریاضی یا Hashing بیت کوین می‌باشد.

هاوینگ بیت کوین و ماینینگ

در استخراج بیت کوین ما با فرآیندی به نام هاوینگ نیز سر و کار داریم. بیت کوین تعداد محدودی دارد و سرانجام یک روز استخراج آن به پایان خواهد رسید. در کل شبکه، تنها 21 میلیون واحد بیت کوین وجود دارد و استخراج آنها در چند سال آینده به پایان خواهد رسید. برای حفظ ارزش و جلوگیری از تورم، ساتوشی ناکاموتو (Satoshi nakamoto) خالق بلاک چین و ارز بیت کوین، فرآیند هاوینگ (Halving) را ایجاد نموده است.

در طی هاوینگ بیت کوین، حدود هر 4 سال یک بار پاداش استخراج شبکه بیت کوین نصف می شود. از زمان ایجاد بلاک چین و استخراج بیت کوین، تا به حالا 3 بار هاوینگ بیت کوین اتفاق افتاده است.

 • در سال 2009 پاداش شبکه 50 واحد بیت کوین بود.
 • در سال 2012 اولین هاوینگ اتفاق افتاد و پاداش شبکه به 25 واحد بیت کوین رسید.
 • در سال 2016 دومین هاوینگ انجام شد و پاداش شبکه به 12.5 واحد رسید.
 • در سال 2020 سومین هاوینگ را پشت سر گذاشتیم و پاداش شبکه به 6.25 واحد تغییر پیدا کرد.

 

بعد از ایجاد هر 21000 بلاک، عملیات هاوینگ اتفاق می افتد. از آنجایی که زمان لازم برای ایجاد هر بلاک 10 دقیقه می باشد، حدود 4 سال زمان برای هر Halving مورد نیاز است.

تجهیزات لازم برای استخراج ارز دیجیتال

برای تبدیل شدن به یک ماینر ابتدا باید مشخص کنید که قصد استخراج چه ارز دیجیتالی را دارید. در اینجا ما به معرفی تجهیزات لازم برای استخراج ارز دیجیتال بیت کوین و اتریوم می پردازیم.

 • انشعاب برق مناسب برای استخراج
 • اتصال به شبکه اینترنت
 • دستگاه استخراج مناسب (ASIC)
 • ریگ (Rig)
 • کابل های اتصال
 • باکس ماینینگ یا کانتینر (Mining Container)
 • خنک کننده
 • سایلنت باکس (Silent Box Miner)
 • کیف پول مناسب بیت کوین یا اتریوم

آیا استخراج ارزهای دیجیتال قانونی است؟

حوزه ارز دیجیتال و فعالیت های مربوط به آن، چند بخش مهم را شامل می‌شود: خرید و فروش ارز دیجیتال، استخراج ارز دیجیتال، خرید و فروش دستگاه ماینر. در کشورهای مختلف قوانین متفاوتی برای ارزهای دیجیتال وجود دارد. در ادامه به معرفی قوانین کشورهای مهم در حوزه ارز دیجیتال می پردازیم.

قوانین استخراج ارز دیجیتال در ایران

در ایران برای خرید و فروش ارز دیجیتال، قانونی وجود ندارد. یعنی خرید و فروش و صرافی ارز دیجیتال ایرانی عملی غیر قانونی نیست، اما قانونی هم نیست. اما در شهریور 1397، استخراج یا ماینینگ ارزهای دیجیتال قانونی شد. یعنی با تهیه مجوز می‌توان به استخراج ارز دیجیتال پرداخت. اما همچنان خرید و فروش دستگاه های ماینر غیرقانونی می باشد.

قوانین ارز دیجیتال در کانادا

یکی از کشورهایی که خود را حامی ارزهای دیجیتال معرفی کرده است کشور کانادا می باشد. شما می توانید فارم یا مزرعه استخراج (Mining Farm) خود را در این کشور ایجاد کنید. البته ذخیره و استخراج ارز دیجیتال در کانادا مشمول مالیات خواهد بود.

قوانین ارز دیجیتال در ایسلند و جمهوری چک

بزرگ ترین استخرهای استخراج دنیا در کشور جمهوری چک قرار دارند، از جمله استخر بزرگ و معروف اسلاش پول Slushpool که حدودا 7.5 درصد از کل هش ریت (Hashrate) را در اختیار دارد .با توجه به شرایط خاص آب و هوایی کشور ایسلند، این کشور به قطب استخراج ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. ایسلند کشوری سردسیر است و همچنین منابع انرژی تجدیدپذیر زیادی دارد. قوانین حوزه دیجیتال این کشور نیز ملایم است و سخت گیری خاصی نسبت به ارزهای دیجیتال در آن رویت نمی شود.

قوانین ارز دیجیتال در چین

چین عجیب ترین رفتار و رابطه را با ارزهای دیجیتال داشته است. چین قوانین سخت گیرانه ای نسبت به خرید و فروش کریپتوکارنسی، معاملات ارزی و عرضه اولیه (ICO) اتخاذ کرده است. با این حال این کشور در زمینه استخراج ارزهای دیجیتال نقش بسیار مهمی را در هش ریت جهانی دارد. همچنین استخر های بزرگ و مهمی در چین وجود دارد.

قوانین ارز دیجیتال در روسیه

روسیه نیز از آن دسته کشورهایی است که قوانین خاصی را در حوزه ارزهای دیجیتال ندارد. اما انجام معاملات و خرید و فروش با استفاده از ارزهای دیجیتال در روسیه غیرقانونی است. با توجه به اینکه روسیه کشوری سردسیر است، بستر مناسبی را برای استخراج یا ماینینگ ایجاد کرده است.

قوانین ارز دیجیتال در آمریکا

یکی از بهترین بسترهای قانون گذاری در زمینه ارزهای دیجیتال متعلق به آمریکا می باشد. آمریکا هیچ محدودیت خاصی برای استفاده و یا استخراج ارزهای دیجیتال ندارد. البته به جز برخی از شهرهای ایالاتی خاص، مانند شهر پلاتسبرگ ایالت نیویورک که استخراج را کاملا ممنوع کرده است.

جدیدترین مقالات ارز دیجیتال با رمزینو

مقاله ای که خواندید، توسط تیم تولید محتوای رمزینو به طور اختصاصی برای شما نوشته شده است. اگر این مقاله در افزایش دانش و آگاهی شما درباره دنیای بلاک چین و ارزهای دیجیتال موثر بود، حتماً آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید و رمزینو را به دوستان خود معرفی کنید. در پایان اگر در خصوص این محتوا سوال یا نظری داشتید، در بخش دیدگاه ها، با ما در ارتباط باشید.

Share on twitter
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
رمزینو

رمزینو

مرجع آموزش های رایگان ارز دیجیتال و بلاک چین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید