رمزینو: آموزش آسان ارزهای دیجیتال

رمـزینــو

اخبار و مقالات معتبر ارزهای دیجیتال

تفاوت های اساسی متاورس و واقعیت مجازی

متاورس و واقعیت مجازی
بررسی اجمالی تفاوت ها در بحث متاورس در مقابل واقعیت مجازی نشان می دهد که آن فراتر از VR است. واقعیت مجازی عملا یکی از فناوری‌های پایه برای توسعه Metaverse است. این تکنولوژی به کاربران اجازه می دهد به متاورس دسترسی داشته باشند. با این حال، VR به تنهایی به عملکردهای خاصی محدود می شود.

آنچه در این مقاله می خوانید

آیا تا به حال به تفاوت های متاورس و واقعیت مجازی فکر کرده اید؟ بسیاری از آثار علمی تخیلی، مختصری از جهان های مجازی را به ما نشان داده اند. جایی که مردم می توانند هر هویتی را که می خواهند به خود بگیرند. مفهوم دنیای دیجیتال، (جایی که می توانید از دنیای واقعی خود خارج شوید)، قطعاً یکی از موضوعات جذاب در تکنولوژی مدرن است. احتمالاً این اواخر در مورد تحولات جدید در این زمینه زیاد شنیده اید. از سوی دیگر، ارتباط ریشه‌ای این فناوری با واقعیت مجازی Virtual reality، سر و صدای زیادی را در مورد مقایسه‌های این دو تکنولوژی ایجاد کرده است. در این مقاله به بررسی تفاوت های اصلی این دو فناوری می پردازیم. با رمزینو همراه باشید.

متاورس و واقعیت مجازی

متاورس چیست؟

این عبارت، مفهومی است که به سال 1992 بازمی گردد، زمانی که یک نویسنده رمان علمی تخیلی، نیل استفنسون، آن را در رمان خود «تصادف برفی» ابداع کرد. در این رمان، استفنسون Metaverse را به عنوان دنیایی مجازی توصیف می کند که در آن قهرمان داستان می تواند از دنیای واقعی به سمت آن فرار کند. افرادی که تازه با این مفهوم آشنا شده اند، تصور می کنند که این ایده اساساً یک دنیای مجازی است که می توانید از طریق هدست های VR به آن دسترسی داشته باشید. اما آیا متاورس همان واقعیت مجازی است؟ خیر. موارد زیادی برای تمایز این ایده از واقعیت مجازی وجود دارد.

یکی از تعاریف رایج Metaverse، مرحله بعدی تکامل فناوری های اینترنتی است.

دلایل شهرت متاورس و واقعیت مجازی چیست؟

متاورس به یکی از داغ ترین موضوعات مورد بحث در فضای فناوری تبدیل شده است. به خصوص پس از اینکه شرکت های بزرگ شروع به سرمایه گذاری در آن کردند. فیسبوک، مایکروسافت، گوگل، سونی و بسیاری از غول‌های دیگر با پلتفرم‌های منحصربه‌فرد خود در حال غواصی در دنیای Metaverse هستند. این مفهوم تنها پس از اعلام تغییر نام فیس بوک به متا در اکتبر 2021 مطرح شد. اما چرا فیس بوک چنین اقدامی را انجام داد؟

یک مقاله مفید دیگر بخوانید: آینده ارز دیجیتال شیبا 

جالب اینجاست که اعلام رکورد فروش 10 میلیون هدست واقعیت مجازی Oculus توسط این شرکت، توجه زیادی را به مقایسه واقعیت مجازی در مقابل Metaverse جلب می کند. بسیاری از توصیف‌های Metaverse اغلب آن را چیزی شبیه استفاده از اینترنت در محیط‌های مجازی نشان می‌دهند. با این حال، واقعیت مجازی تنها به عنوان یکی از مؤلفه‌های تعامل با متاورس عمل می‌کند. بیایید در مورد این دو فناوری بیشتر بیاموزیم تا بهترین راه را برای متمایز کردن آنها کشف کنیم.

تفاوت متاورس و واقعیت افزوده

Metaverse چطور کار می کند؟

این فناوری مانند یک دنیای مجازی باز و به اشتراک گذاشته شده است که به کاربران امکان می دهد انواع مختلف فضاهای مجازی، محتوا و خدمات را در فضاهای سه بعدی کاوش کرده و با آن ها تعامل داشته باشند. جالب اینجاست که متاورس به کاربران مختلف برای توسعه فضاها و راه حل های مجازی قدرت می دهد و در نتیجه اقتصاد پویا را ایجاد می کند.

ارتباط واقعیت مجازی با Metaverse

کاربران می توانند از طریق VR و بسیاری از فناوری های دیگر مانند عینک AR به این دنیای جدید دسترسی داشته باشند. همچنین می توانید از رایانه شخصی یا تلفن هوشمند خود برای دسترسی به آن استفاده کنید. بنابراین، تا اینجا باید متوجه تفاوت بین VR و Metaverse شده باشید.

آیا جهان های مجازی قرار نیست متاورس باشند؟

وقتی به تفاوت‌های احتمالی در بحث Metaverse در مقابل واقعیت مجازی فکر می‌کنید، مطمئناً چنین تردیدهایی خواهید داشت. Metaverse تنها یک دنیای مجازی نیست که با فناوری VR تجربه کنید. برعکس، این یک دنیای مجازی مشترک و پایدار خواهد بود که مکمل دنیای واقعی است. تأمل عمیق‌تر در مورد تفاوت این مفهوم با اینترنت امروزی می‌تواند پاسخ‌های حیاتی به این سؤال ارائه دهد.

شاید برای شما جالب باشد: بهترین پلتفرم های استیکینگ سال 2022

کاربران Metaverse می توانند به عنوان یک فرد در قالب آواتارهای دیجیتال به محتوای آنلاین و فضاهای مجازی دسترسی داشته باشند. کاربران می توانند به عنوان یک آواتار که در فضای مجازی قرار دارد، در تجربیات مختلفی در متاورس شرکت کنند.

واقعیت مجازی چیست؟

واقعیت مجازی یا VR، همانطور که از نام آن پیداست، به ایجاد محیط‌های مجازی تحت هدایت فناوری اشاره می‌کند. از دیدگاه فنی، واقعیت مجازی به محیطی سه بعدی اشاره دارد که توسط رایانه ها تولید می شود. یک فرد می تواند تجربه VR را کشف کند و با آن در یک محیط فراگیر و جذاب تعامل داشته باشد.واقعیت مجازی چیست

کاربران در محیط ها غوطه ور هستند و می توانند اشیاء را دست کاری کنند یا وظایف مختلفی را در محیط های VR انجام دهند. تعریف VR به وضوح مرز تفاوت بین متاورس و واقعیت مجازی را تا حدی محو می کند. با این حال، درک این نکته مهم است که واقعیت مجازی می تواند فقط به دنیای مجازی محدود دسترسی داشته باشد. یک فرد می‌تواند با استفاده از هدست‌ها و عینک‌های ویژه مرتبط با سیستمی که برنامه‌ها را اجرا می‌کند، تجربیات VR خاصی را وارد کند.

کاربردهای واقعیت مجازی چیست؟

دستگاه های تخصصی VR به ارتقاء تجربیات همه جانبه کاربران با عناصر حسی در دنیای مجازی مانند بینایی و صدا کمک می کنند. علاوه بر این، می‌توانید سیستم‌های واقعیت مجازی خاصی را نیز کشف کنید که کاربران را قادر می‌سازد تا دستکش‌هایی با سنسورهای الکترونیکی بپوشند. در حال حاضر، کاربردهای اصلی VR در صنعت سرگرمی متمرکز شده است. از سوی دیگر، استفاده از واقعیت مجازی در آموزش و همچنین کاربردهای پزشکی و نظامی نیز اخیراً شتاب بیشتری گرفته است.

کاربردهای نظامی

شبیه‌سازهای پرواز، یک موضوع محبوب در آموزش VR نظامی است، ولی موارد جالب دیگری هم وجود دارد. فهرست کوچکی از این کاربردها شامل موارد زیر است:

 • شبیه سازی پرواز
 • شبیه سازی میدان جنگ
 • آموزش های پزشکی (مختص میدان جنگ)
 • شبیه سازی خودرو
 • کمپ مجازی نیروهای جدید الورود

کاربردهای آموزشی

آموزش نیز حیطه دیگری است که VR را برای اهداف آموزش و یادگیری به خدمت گرفته است. فایده این امر این است که گروه های بزرگی از دانش آموزان در عین تعامل با یکدیگر، به تعامل و یادگیری در محیط سه بعدی طبیعی اطراف خود می پردازند.

با استفاده از واقعیت مجازی می توان پیچیده ترین مفاهیم درسی را به آسانی و با روشی لذت بخش به دانش آموزان آموزش داد. دانش اموزان می توانند اشیای مد نظر را در محیط سه بعدی پیرامونی از نزدیک کشف و لمس کرده و اطلاعات بیشتری در مورد آنها کسب کنند.

کاربردهای بهداشتی و درمانی

حوزه بهداشت و درمان یکی از حوزه هایی است که واقعیت مجازی در آن کاربردهای بسیاری دارد. از شبیه سازی فرآیند جراحی و جراحی روباتیک گرفته تا درمان فوبیا و آموزش کارورزان از موارد اساسی کاربرد این تکنولوژی در سلامت و پزشکی است. به این ترتیب متخصصان سلامت می توانند در محیطی ایمن و بدون خطر برای بیماران واقعی، به یادگیری مهارت های جدید مورد نیاز خود و بازپروری مهارت های قبلی بپردازند.

واقعیت مجازی در بهداشت و درمان

کاربردهای واقعیت مجازی در صنعت سرگرمی

صنعت سرگرمی یکی از مشتاق ترین طرفداران واقعیت مجازی است که بیشتر در حوزه بازی ها و دنیاهای مجازی استفاده قابل توجهی از آن به عمل می آورد. دیگر حوزه های محبوب VR در دنیای سرگرمی عبارت اند از:

۱. موزه های مجازی

۲. گالری ها و نمایشگاه های مجازی و تعاملی

۳. اجراها و نمایش های مجازی و تعاملی

۴. پارک های با تم واقعیت مجازی

۵. مراکز تحقیق و توسعه مجازی

مقایسه واقعیت مجازی و متاوس

بسیاری از بحث‌های پیرامون متاورس اغلب VR را وارد معادله می‌کنند. بنابراین، عبور از شباهت های ترسیم شده بین این دو فناوری دشوار است. از طرف دیگر، هر دوی آن رها به طور قابل توجهی با یکدیگر متفاوت هستند. در اینجا برخی از تفاوت های کلیدی بین این دو فناوری اشاره شده است:

1-واقعیت مجازی برخلاف متاورس به خوبی تعریف شده است 

مهمترین عامل برای قیاس این دو فناوری، به وضوح به تعریف آن ها اشاره دارد. واقعیت مجازی برخلاف Metaverse به خوبی شناخته شده و ابعاد آن مشخص است. اما برای متاورس یک تعریف عمومی ونادقیق وجود دارد که عبارت است از یک دنیای مجازی باز، مشترک و پایدار است که دسترسی به فضاهای مجازی سه بعدی، راه کارها و محیط های ایجاد شده توسط کاربران را ارائه می دهد. از سوی دیگر، تعریف VR، به معنای فناوری ایجاد محیط های مجازی سه بعدی با قابلیت های هدفمند خاص است.

شاید برای شما جالب باشد: استیک کردن ترون در تراست ولت

2-تفاوت در چشم انداز مالکیت

تفاوت بزرگ بعدی بین این دو، بدیهی است که به چشم انداز مالکیت اشاره دارد. هنگامی که از یک سیستم VR استفاده می کنید، اساساً سیستمی را تحت مالکیت یک برند تجربه می کنید. محتوای موجود در تجربیات واقعیت مجازی سیستم تحت مالکیت برند است. تنها چیزی که با فناوری VR در اختیار دارید، تجهیزات است. از سوی دیگر، Metaverse یک داستان کاملاً متفاوت است زیرا امکان مالکیت دارایی ها و تجربیات مجازی را به کاربران می دهد. هر چیزی که در آن خلق می‌کنید، مال شماست، چه یک قطعه املاک مجازی یا یک پدیده دیجیتالی. Metaverse امتیاز مالکیت کامل را به کاربران خود اعطا می کند.

مقایسه واقعیت مجازی و متاورس

3-فن آوری ها به کار رفته

وقتی نگاهی به VR بیندازید، محدودیت‌های خاصی برای آن وجود دارد. تنها با بهبود در سیستم های VR می توانید تجربیات مجازی گسترده ایجاد کنید. فعلا در واقعیت مجازی همه چیز در مورد شبیه سازی و لذت بردن از ماجراهای مجازی خواهد بود. اما Metacerse چنین محدودیتی ندارد. این ایده قدرت خود را فقط از فناوری های واقعیت مجازی نمی گیرد. بلکه شما می‌توانید بسیاری از فناوری‌های دیگر را نیز در آن پیدا کنید. مانند فناوری‌های واقعیت افزوده (AR)، فناوری بلاک چین، ارزهای دیجیتال و فناوری‌های اتصال دهنده. مهمتر از همه، متاورس یک دنیای مجازی عظیم است که امکان ادغام فناوری های جدید را برای ارائه عملکردهای پیشرفته فراهم می کند.

همچنین بخوانید: بلاک چین و هوش مصنوعی

4-تفاوت تجربیات کاربران

روشی که شما این دو نوآوری را تجربه می کنید نیز نکات مهمی برای مقایسه متاورس و واقعیت مجازی هستند. در مورد VR، می توانید احساس کنید که یک هدست یا ابزاری به سر دارید که به شما امکان می دهد محیط مجازی را تجربه کنید. علاوه بر این، تجربیات در آن صرفاً محدود به تعداد خاصی از افراد است، مانند کسانی که بازی را انجام می دهند.

virtual reality and metaverse

اما دومی با ترکیب فناوری‌های واقعیت افزوده و واقعیت مجازی، دنیای مجازی بسیار شبیه به دنیای واقعی ارائه می‌دهد. بنابراین، شما می‌توانید مانند یک آواتار دیجیتالی، دنیای مجازی را درست مانند حرکت در دنیای واقعی تجربه کنید. مهمتر از همه، تجربیات در آن تنها به فضاهای خاص محدود نمی شود. تفاوت بین این دو همچنین شامل کیفیت تجربیات، روش ارتباط و تعامل با سایر کاربران را در بر می گیرد.

5-تفاوت در ماندگاری

پارامتر بعدی برای تمایز بین این دو فناوری به تداوم اشاره دارد. Metaverse هنوز در حال توسعه است، در حالی که شما از قبل فناوری های واقعیت مجازی دارید که به شما امکان می دهد دنیای مجازی را تجربه کنید. با این حال، تجربیات موجود در سیستم های VR از لحظه ای که سیستم را خاموش می کنید متوقف می شود. اما Metaverse یک جهان مشترک و پایدار است. به این معنی که حتی اگر از آن خارج شوید، آواتار دیجیتال شما همچنان در آن دنیای مجازی خواهد بود.

نتیجه گیری و خلاصه مقاله

بررسی اجمالی تفاوت ها در بحث Metaverse در مقابل واقعیت مجازی نشان می دهد که آن فراتر از VR است. واقعیت مجازی عملا یکی از فناوری‌های پایه برای توسعه Metaverse است. این تکنولوژی به کاربران اجازه می دهد به این بستر دیجیتالی دسترسی داشته باشند. با این حال، VR به تنهایی به عملکردهای خاصی محدود می شود. از سوی دیگر، متاورس یک جهان مجازی عظیم و به تدریج در حال توسعه است که نمایش سه بعدی اینترنت را در خود جای می دهد. درست مانند مرور صفحات وب مختلف، کاربران می توانند در فضاهای سه بعدی مجازی در آن جستجو کنند. از همه مهم تر، هیچ محدودیتی برای امکان ایجاد نوآوری در آن وجود ندارد. در پایان به بررسی تیتروار تفاوت های این دو فناوری می پردازیم.

 1. برای VR تعریف و گستره مشخصی وجود دارد، اما برای متاورس هنوز یک تعریف جامع و محدوده عملکرد دقیقی وجود ندارد.
 2. متاورس به واقعیت مجازی محدود نمی شود
 3. Metaverse از نظر پتانسیل کاربردها، بسیار از VR بزرگ تر است.
 4. متاورس از طریق ابزار واقعیت مجازی در دسترس است
 5. فیس بوک مالک متاورس نیست
 6. متاورس شامل یک دنیای مجازی به اشتراک گذاشته شده است.

سوالات متداول

1-آیا متاورس و VR یکی هستند؟

خیر، VR یکی از ابزارهای دسترسی به Metaverse است.

2-مهم ترین تفاوت های واقعیت مجازی و Metaverse چیست؟

گستره کاربرد اولی بسیار وسیع تر از VR است. همچنین فناوری های به کار رفته در ساخت آن، پیچیده تر و پیشرفته تر می باشد.

3-به صورت خلاصه، تفاوت های VR با Metaverse چیست؟

تجربیات کاربری، ماندگاری و سطح فن آوری های به کار رفته، میزان کاربردها و گستردگی مهم ترین موارد هستند

Share on twitter
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
رمزینو

رمزینو

مرجع آموزش های رایگان ارز دیجیتال و بلاک چین

بیشتر بخوانید