رمزینو: آموزش آسان ارزهای دیجیتال

رمـزینــو

اخبار و مقالات معتبر ارزهای دیجیتال

تاثیر جنگ اوکراین و روسیه بر ارز دیجیتال

تاثیر جنگ اوکراین و روسیه بر ارزهای دیجیتال
تهاجم روسیه به اوکراین در بازارهای سنتی و در نتیجه بازار ارزهای رمزنگاری شده نیز تأثیر منفی گذاشته است. با این حال، علی رغم رکود در بازار ارزهای دیجیتال، پذیرش دارایی ها و برنامه های کاربردی رمزنگاری در سراسر روسیه و اوکراین افزایش یافته است. علاوه بر این، با استقبال اوکراین از نوآوری‌های صنعت ارزهای دیجیتال، شاهد تحولی عظیم در تاریخ جنگ با کمک‌های مالی از طریق رمزارزها و کمپین‌های جمع‌آوری سرمایه هستیم.

آنچه در این مقاله می خوانید

جنگ اوکراین و ارزهای دیجیتال

تهاجم روسیه به اوکراین در بازارهای سنتی و در نتیجه بازار ارزهای دیجیتال نیز تأثیر منفی داشته است. با این حال، با رکود در بازار ارزهای دیجیتال، پذیرش دارایی ها و برنامه های کاربردی رمزنگاری در سراسر روسیه و اوکراین افزایش یافته است. علاوه بر این، با استقبال اوکراین از نوآوری‌های صنعت ارزهای دیجیتال، شاهد تحولی عظیم در تاریخ جنگ با کمک‌های مالی ارزهای دیجیتال و کمپین‌های جمع‌آوری سرمایه هستیم. در این مقاله، چگونگی تأثیر جنگ بر بازار ارزهای دیجیتال و اینکه چگونه ارزهای دیجیتال می‌توانند به افراد حاضر در اوکراین کمک کنند، خواهیم پرداخت. همچنین، بررسی خواهیم کرد که چگونه ارز دیجیتالی می تواند به شهروندان روسیه کمک کند تا از ثروت خود در برابر جنبه های تورمی روبل محافظت کنند. علاوه بر این، روش‌های مختلفی را که مردم در سراسر جهان می‌توانند از رمزارزها به‌عنوان ابزاری ارزشمند برای ذخیره‌سازی ثروت، صرف نظر از موقعیت یا موضع ژئوپلیتیکی استفاده کنند، بررسی خواهیم کرد.

بازارهای اقتصادی و جنگ

روانشناسی بازار حکم می کند که ترس، عدم اطمینان و شک (FUD) در موقعیت های اقتصادی منجر به رکود در روند بازار شود. این امر در صنایع سنتی از جمله سهام و ارز معمول است. به علاوه، صنعت ارزهای دیجیتال هنوز به اندازه کافی کوچک است که تحت تأثیر بورس‌های پیشرو و طلا دنبال شود. برخلاف زیرساخت های قدیمی، بازار کریپتو به عنوان یک بازار واقعا آزاد عمل می کند. این بدان معناست که دارایی ها بر اساس عرضه و تقاضا ارزش گذاری می شوند، بدون دست کاری قیمت توسط یک نهاد متمرکز. به این ترتیب، کل ساختار یک پروژه می تواند یک شبه به دلیل یک رویداد “قوی سیاه” بی ارزش شود. این امر می تواند منجر به فروش دارایی های سرمایه گذاران پروژه شود و ارزش آن را به صفر برساند.

تاثیر جنگ بر ارزهای دیجیتال

تاثیر جنگ اوکراین بر قیمت بیت کوین

در یک سناریوی کمتر چشمگیر، نوسانات قیمت ناشی از جنگ اوکراین می تواند مشابه واکنش موج در آب باشد. برای مثال، در یک بازار بزرگ با نقدینگی فراوان به ارزش تریلیون‌ها دلار، یک معامله شش رقمی مانند پرتاب یک سنگ کوچک به اقیانوس است. با این حال، اگر همان معامله در یک بازار کوچکتر با نقدینگی کمتر انجام شود، شبیه پرتاب یک سنگ بزرگ در یک حوضچه کوچک است که در این حالت نوسانات بسیار جدی تر است.

بیت کوین اوکراین

با وجود اینکه کمتر از 15 سال از عمر آن می گذرد، بازار ارزهای دیجیتال از نظر رشد در طول عمر خود بسیار بهتر از هر نوع بازار اقتصادی دیگری بوده است. با این وجود، این صنعت در مقایسه با بازارهای سهام، املاک و مستغلات یا سود سهام هنوز جوان و نسبتاً کوچک است. در نتیجه، روندهای تجربه شده در بازارهای سنتی اغلب در بازار کریپتو تقویت می شوند. در حالی که زمان جنگ معمولاً با رشد اقتصادی و پیشرفت های فناوری مرتبط نیست، جنگ بین روسیه و اوکراین جرقه نوآوری و افزایش پذیرش کریپتو را برانگیخته است.

معرفی اجمالی ارزهای دیجیتال

کریپتوکارنسی شکلی از پرداخت دیجیتال و راه سرمایه گذاری دارایی با استفاده از فناوری بلاک چین است که در سال 2009 معرفی شد. اولین ارز رمزنگاری شده بیت کوین بود، انقلابی برای مشکل بدنام «خرج مضاعف» رایج در بین دانشمندان کامپیوتر و رمزنگاران. به این ترتیب، ارزهای دیجیتال با استفاده از بلاک چین به عنوان نوعی فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) عمل می کنند. Crypto امکان پرداخت‌های مرزی قابل تأیید محاسباتی را فراهم می‌کند که توسط شبکه جهانی گره‌ها (رایانه‌ها) اجرا و مدیریت می‌شوند. در نتیجه، نیاز به واسطه های شخص ثالث، دریافت هزینه های سنگین و افزایش زمان تایید تراکنش را از بین می برد.

ارزهای دیجیتال اوکراین

از زمان خلق بیت کوین، هزاران پروژه ارز دیجیتال دیگر ظهور کرده اند. با فناوری منبع باز، هر کسی می‌تواند یک رمز ارز ایجاد کند. با این حال، ارزش پروژه از سودمندی و پذیرش آن از یک جامعه ناشی می شود. بنابراین، برای هرکسی که قصد سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال را دارد، بسیار مهم است که در ابتدا کوشا باشد و تحقیقات خود را انجام دهد.

تاثیر جنگ اوکراین بر پذیرش ارزهای دیجیتال 

طبق یک پست وبلاگی اخیر توسط سازمان تحقیقات بلاک چین، Chainalysis، اوکراین یکی از بزرگترین پذیرندگان ارزهای دیجیتال است. این کشور که در رتبه چهارم لیست قرار دارد، ارزهای دیجیتال را به عنوان یک فعالیت قانونی می شناسد، اگرچه لزوماً به عنوان ارز قانونی نیست. دولت اوکراین در مورد اصطلاحات فعلی بلاک چین و امکانات فناورانه آن به سرعت عمل می کند. بر این اساس، قبل از ارزیابی مجدد این کمپین برای استفاده بهتر از منابع مالی، برنامه‌هایی برای اهدای کمک‌های ارز دیجیتال به شهروندان خود داشت. قبل از تهاجم روسیه، فضای کریپتو در اوکراین کاملاً فعال بود. طبق گزارش Chainalysis، این کشور سالانه بیش از 8 میلیارد دلار دارایی های رمزنگاری شده را مبادله می کرد. با این حال، از زمان شروع جنگ، پذیرش ارز دیجیتال به دلیل توانایی حفظ ثروت آن به شدت افزایش یافته است. علاوه بر این، صرافی پیشرو در اوکراین، Kuna، در سه روز اول تهاجم، از بالاترین سطح حجم معاملات خود از ماه می 2021 فراتر رفت.

ارز دیجیتال و اوکراین

آیا ارز دیجیتال می تواند به اوکراین کمک کند؟

برخی از ویژگی‌های کلیدی ارزهای دیجیتال عبارتند از تمرکززدایی، شفافیت و تراکنش‌های لحظه ای. علاوه بر این، ارسال تراکنش ها بسیار کمتر از استفاده از ارائه دهندگان پرداخت قدیمی هزینه دارد. به این ترتیب، روش‌های مختلفی وجود دارد که از طریق آن ارز دیجیتال می‌تواند به مردم اوکراین کمک کند. از ساکنان کشور در حال جنگ که به خدمات رمزنگاری دسترسی دارند تا افرادی که در سراسر جهان مایل به ارسال کمک هستند.

شاید برای شما جالب باشد: روش خرید توکن NFT

دسترسی آسان به دارایی

در 3 مارس 2022، تایید شد که یک میلیون نفر از اوکراین فرار کرده اند. بر اساس گزارش سازمان ملل متحد ، خروج چهار میلیون نفر دیگر نیز پیش بینی می شود. برای این افراد، ارز دیجیتالی راهی ارزشمند برای تامین امنیت و سفر با دارایی خود است. اولاً، کیف پول های ارز دیجیتال بدون توجه به موقعیت جغرافیایی قابل حمل و قابل دسترسی هستند. کاربران می توانند دارایی های رمزنگاری شده را در دستگاه های سخت افزاری فیزیکی کوچک (بزرگتر از یک کارت اعتباری) یا با استفاده از کیف پول های Web3 آنلاین ذخیره کنند. بسیاری از اوکراینی‌هایی که از کشورشان فرار می‌کنند، می‌توانند پس‌انداز خود را در دارایی‌های ارزهای دیجیتال قرار دهند و پس از ورود به کشور دیگری، آن‌ها را با ارز فیات مبادله کنند. به علاوه، با فراگیرتر شدن پذیرش کریپتو، پناهندگان می توانند از ارزهای خود برای پرداخت مستقیم خدمات و کالاها استفاده کنند. علاوه بر این، خانواده هایی که به دلیل درگیری از هم جدا شده اند، می توانند بدون نیاز به واسطه، ثروت را بین یکدیگر انتقال دهند.

سپر تورمی 

با ادامه جنگ، رکود اقتصاد اوکراین نیز ادامه دارد و بانک مرکزی این کشور نقل و انتقالات نقدی الکترونیکی را متوقف کرده است. علاوه بر این، شهروندان اوکراینی از برداشت ارزهای خارجی منع شده اند. برای ساکنان باقیمانده در کشور، انتقال پس‌اندازهای فیات محلی آن ها به دارایی‌هایی مانند بیت کوین، در برابر تورم محافظت می‌کند و به حفظ ثروت کمک می‌کند.

کمک های مالی بیت کوین به اوکراین

آدرس‌های کیف پول ارزهای دیجیتال با استفاده از کلید عمومی (مانند شماره حساب) و کلید خصوصی (مانند پین) کار می‌کنند. علاوه بر این، کلیدهای عمومی می توانند یک کد QR، یک آدرس قابل خواندن برای انسان (به عنوان مثال، myname.crypto) یا یک رشته طولانی از ارقام باشند. به این ترتیب، افراد می توانند آدرس کیف پول رمزنگاری خود را به صورت آنلاین به صورت امن و راحت به اشتراک بگذارند تا هر کسی بتواند دارایی را به آن ارسال کند. این برای اینفلوئنسرها و سازندگان عادی است. با این حال، دولت اوکراین آدرس های رمزنگاری خود را به صورت عمومی در دسترس مردم در سراسر جهان قرار داده است تا بتوانند کمک های مالی خود را انجام دهند. این ها شامل کمک های نظامی، تجهیزات پزشکی و پیشرفت های فناوری است.

کمک مالی به اوکراین با ارز دیجیتال

15 میلیون دلار کمک مالی از طریق بیت کوین

از آغاز جنگ روسیه، اوکراین بیش از 15 میلیون دلار کمک های مالی در دارایی های مختلف کریپتو داشته است. مردم در هر کجای دنیا می توانند بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH)، تتر (USDT) و پولکادوت (DOT) اهدا کنند. دکتر گاوین وود، بنیانگذار پولکادات، 5.8 میلیون دلار Polkadot (DOT) به اوکراین اهدا کرد تا از اوکراین برای پذیرش رمزارز تشکر کند. همچنین، Dogecoin (DOGE) جدیدترین ارز دیجیتالی است که اوکراین برای کمک های مالی می پذیرد. به علاوه، این پروژه دارای یک جامعه رسانه اجتماعی قوی برای افزایش آگاهی است. در زمان نگارش این مقاله، کیف پول Dogecoin اوکراین کمی بیش از 80000 دلار جمع آوری کرده است.

جذب سرمایه NFT برای اوکراین

پس از سرازیر شدن کمک‌های سخاوتمندانه ارزهای دیجیتال به اوکراین، دولت در ابتدا اعلام کرد که به شهروندان خود یک ایردراپ پیشنهاد می‌دهد. اما چند ساعت پس از این اطلاعیه، این کمپین پس گرفته شد. در عوض، وجوه برای آزادسازی دارایی‌های توکن غیرقابل تعویض (NFT) برای جمع‌آوری سرمایه برای نیروهای مسلح اوکراین استفاده می‌شود. در حالی که اوکراین هنوز نوع دارایی NFT را تایید نکرده است، گزارش های اولیه از اخبار بی بی سی حاکی از آن است که می تواند به سمت اوراق قرضه جنگ مالی NFT برود. این خبرگزاری می‌گوید: «هر اوراق یکساله دارای ارزش اسمی 1000 گریونه اوکراین است و نرخ بهره آن 11 درصد است». در پاسخ، وزارت دارایی اوکراین می گوید: “درآمد حاصل از اوراق قرضه برای رفع نیازهای نیروهای مسلح اوکراین استفاده خواهد شد.”

یک مقاله مفید دیگر بخوانید: تحلیل قیمت شیبا در بلند مدت

نوع دیگری از فعالیت های نوآورانه جذب سرمایه NFT از طریق حراج آثار هنری است. سازمان غیرمتمرکز خودمختار اوکراین DAO، بیش از 6 میلیون دلار را طی یک حراج NFT بین 26 فوریه و 2 مارس جمع آوری کرد. NFT پرچم اوکراین بود که نشان دهنده همبستگی بود. که توسط یک فعال اوکراینی ساکن انگلستان راه اندازی شده بود. اوکراین میلیون ها دلار کمک مالی از افراد و سازمان ها به طور یکسان دریافت کرده است. به گفته کاوشگر بلاک اتراسکن، این شامل یک وب سایت می شود که در اواخر فوریه 500 ETH (نزدیک به 1.5 میلیون دلار) از آدرس رمزنگاری خود اهدا کرد.

درآمد منفعل و فعال

در مواقع سختی و بلاتکلیفی، ارز دیجیتال می‌تواند با دقت لازم، شکل نسبتاً مطمئنی از درآمد را ارائه دهد. علاوه بر این، بسته به شرایط و فرصت ها، ارز دیجیتال می تواند شکلی از درآمد فعال و غیرفعال را ارائه دهد. اولاً، صنعت ارزهای دیجیتال به این دلیل خوش نام است که می‌تواند دارایی‌های غیرفعال را به کار بیاندازد، و در هنگام خواب بازدهی ارائه دهد. علاوه بر این، نرخ بهره صنعت کریپتو و بازده درصدی سالانه (APY) بسیار بیشتر از زیرساخت های مالی قدیمی است. هر کسی می‌تواند با استفاده از پروتکل‌های مختلف، با ارز دیجیتال درآمد غیرفعال کسب کند. این شامل استیک کردن دارایی ها با قفل کردن وجوه برای یک دوره معین و کسب سود است.

جنگ روسیه و اوکراین و ارز دیجیتال

همچنین، این می تواند از طریق استخراج ارز دیجیتال باشد. از نظر تئوری، شکل دیگری از درآمد غیرفعال می تواند سرمایه گذاری در دارایی های ضد تورمی مانند بیت کوین باشد. ارزش سرمایه گذاری با کاهش ارزش پول فیات محلی افزایش می یابد. با این حال، از آنجایی که بازار کریپتو هنوز نسبتاً جوان است، می تواند به طرز باورنکردنی نوسان داشته باشد. بنابراین، قبل از سرمایه گذاری، ارزش آن را دارد که اصول تحلیل تکنیکال و چرخه های بازار را درک کنید.

تقویت دانش عمومی در حوزه ارزهای دیجیتال

دانش کریپتوکارنسی تقاضای بالایی دارد و فرصت‌های کار از راه دور زیادی را ارائه می‌دهد. بنابراین، مردم اوکراین که به ارزهای دیجیتال علاقه دارند و منبع کار خود را به دلیل جنگ از دست داده اند، می توانند به طور بالقوه این مهارت ها را به یک مسیر شغلی جدید منتقل کنند. با نامشخص بودن فرصت های درآمد محلی در اوکراین و یافتن کار در یک کشور جدید، مشاغل در بلاک چین و ارزهای دیجیتال در بسیاری از بخش ها در سراسر جهان مورد تقاضا هستند.

نقش ارز دیجیتال برای شهروندان روسیه

صرف نظر از اینکه مردم در کدام سمت جنگ ایستاده اند، ارز دیجیتال نسبت به این موضوع بی تفاوت است. کشورهای متعددی در سرتاسر جهان تحریم‌های اقتصادی را علیه روسیه اعمال کرده‌اند تا منابع مالی این کشور را برای توقف تهاجم به اوکراین تخلیه کنند. این شامل ممنوعیت SWIFT (جامعه ارتباطات مالی بین بانکی در سراسر جهان)، بزرگترین شبکه پرداخت بین المللی در جهان است. در نتیجه، صدها گزارش از عدم دسترسی ساکنان روسیه به Visa، Mastercard، Google Pay یا Apple Pay وجود دارد. علاوه بر این، ارزش روبل محلی در دو هفته گذشته به شدت کاهش یافته است. به این ترتیب، ساکنان روسیه باید نزدیک به دو برابر بیشتر برای همان مقدار کالا هزینه کنند.

خرید بیت کوین برای جلوگیری از کاهش ارزش روبل توسط شهروندان روسی

با بسته شدن بازار سهام روسیه و گزارش‌هایی مبنی بر «دیگر دلاری باقی نمانده»، شهروندان این کشور به ارزهای دیجیتال به عنوان پناهگاه امن روی آورده‌اند. فناوری بلاک چین به هر کسی اجازه می دهد تا برنامه های مالی غیرمتمرکز را ایجاد کند که در برابر سانسور مقاوم هستند. این بدان معناست که ساکنان روسیه نیازی ندارند نگران مسدود کردن حساب های دولت یا عدم دسترسی به وجوه باشند. علاوه بر این، این پلتفرم ها بدون نیاز به شناسایی، فعالیت را ارائه می دهند. بنابراین، هنگام انجام اقدامات پیشگیرانه اضافی، کاربران می توانند به صورت ناشناس با هم تعامل داشته باشند.

شاید برای شما مفید باشد: استیک کردن ترون در تراست ولت

معایب احتمالی ارزهای دیجیتال

برای مدت طولانی، رمزارزها به دلیل استفاده از آن ها فقط برای اهداف مخرب شهرت بدی داشتند. فناوری بلاک چین واقعاً منبع باز، بدون تبعیض و برای هر کسی که به اینترنت متصل است قابل دسترسی است. از یک سو، این فرصت‌های انقلابی را برای دو سوم جهان بدون دسترسی به تسهیلات بانکی ایجاد می‌کند. از سوی دیگر، راه گریز برای تحریم های اقتصادی و راه های جمع آوری کمک های مالی برای عملیات نظامی در هر دو طرف جنگ ایجاد می کند. علاوه بر این، روسیه وابستگی های موجود به جرایم سایبری مرتبط با رمزارزها دارد. گزارش Chainalysis در فوریه 2022 می‌گوید: «لینک‌های روسی 74 درصد از درآمد ناشی از حملات باج‌افزار در سال 2021 را تشکیل می‌دهند». در نتیجه، این نگرانی‌ها را در مورد حملات جنگ سایبری برای کسانی که در رمزارزها سرمایه‌گذاری می‌کنند و با پلتفرم‌های ارزهای دیجیتال تعامل دارند، افزایش می‌دهد. علاوه بر این، دولت اوکراین در ژانویه سال جاری قربانی یک سری حملات سایبری با تقاضای بیت کوین شد. متأسفانه، داده های رایانه های دولتی در نتیجه از بین رفت.

خلاصه مقاله جنگ روسیه و اوکراین و ارزهای دیجیتال

با ترس، از دست دادن دارایی ها و عدم اطمینان در هر دو طرف جنگ، ارز دیجیتال یک پناهگاه امن ثروت برای همه کسانی که به آن نیاز دارند ارائه می دهد. به ویژه برای اوکراینی ها، دانش ارزهای دیجیتال می تواند برای پناهندگانی که به کشور دیگری مهاجرت می کنند بسیار مهم باشد. علاوه بر این، با استقبال کامل دولت اوکراین از فرصت‌های ارزهای دیجیتال، کمک‌های مالی از سراسر جهان برای کمک به این کشور سرازیر می‌شود. علاوه بر این، دولت در حال معرفی اوراق قرضه جنگی توکن غیرقابل تعویض (NFT) «تا به حال دیده نشده» برای تأمین مالی عملیات نظامی خود است. همچنین، ساکنان اوکراین که از رکود اقتصادی آن رنج می‌برند، می‌توانند ثروت خود را در دارایی‌های کاهش‌دهنده نقدینگی حفظ کنند. در همین حال، شهروندان روسیه که بار سنگین تحریم‌های شدید اقتصادی و کاهش ارزش پول را متحمل می‌شوند نیز می‌توانند برای حفظ ثروت خود به ارزهای دیجیتال روی آورند. علاوه بر این، چندین گزارش حاکی از آن است که صرافی‌های ارزهای دیجیتال دستور مسدود کردن دارندگان حساب روسی را رد می‌کنند. برنامه های مالی غیرمتمرکز جهانی (DeFi) همیشه به هویت کاربران نیاز ندارند. بر این اساس، ردیابی مبدأ معاملات و رعایت تحریم‌های اقتصادی چالش برانگیز است.

Share on twitter
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
رمزینو

رمزینو

مرجع آموزش های رایگان ارز دیجیتال و بلاک چین

بیشتر بخوانید