بلاک چین چیست؟

بلاک چین یک دفتر کل مشترک و تغییرناپذیر است که فرآیند ثبت تراکنش ها و ردیابی دارایی ها را در یک شبکه تجاری تسهیل می کند. یک دارایی می تواند مشهود باشد (خانه، ماشین، پول نقد، زمین) یا نامشهود (مالکیت معنوی، حق اختراع، حق چاپ، نام تجاری). تقریباً هر چیزی که با ارزش است را می توان در یک شبکه بلاک چین ردیابی و معامله کرد و ریسک را کاهش داد و هزینه ها را برای همه درگیرها کاهش داد.

چرا بلاک چین مهم است؟

کسب و کار بر اساس اطلاعات اجرا می شود. هرچه سریع تر دریافت شود و دقیق تر باشد، بهتر است. بلاکچین برای ارائه آن اطلاعات ایده آل است، زیرا اطلاعات فوری، به اشتراک گذاشته شده و کاملا شفاف ذخیره شده در یک دفتر کل غیرقابل تغییر را فراهم می کند که تنها توسط اعضای مجاز شبکه قابل دسترسی است. یک شبکه بلاک چین می تواند سفارشات، پرداخت ها، حساب ها، تولید و بسیاری موارد دیگر را ردیابی کند. و از آنجایی که اعضا یک دیدگاه واحد از حقیقت دارند، می‌توانید تمام جزئیات یک معامله را از انتها به پایان ببینید و به شما اطمینان بیشتری می‌دهد، همچنین کارایی‌ها و فرصت‌های جدیدی را به شما می‌دهد.

عناصر کلیدی یک بلاک چین

این فناوری از سه بخش کلیدی به شرح ذیل تشکیل شده است:

دفتر کل توزیع شده

همه شرکت کنندگان شبکه به دفتر کل توزیع شده و رکورد غیرقابل تغییر تراکنش های آن دسترسی دارند. با این دفتر مشترک، تراکنش‌ها فقط یک بار ثبت می‌شوند و تلاش‌های تکراری را که معمولی در شبکه‌های تجاری سنتی است حذف می‌کند.

رکوردهای تغییرناپذیر

هیچ شرکت کننده ای نمی تواند تراکنش را پس از ثبت در دفتر مشترک تغییر دهد یا دستکاری کند. اگر یک رکورد تراکنش شامل خطا باشد، باید یک تراکنش جدید برای معکوس کردن خطا اضافه شود و هر دو تراکنش قابل مشاهده هستند.

قراردادهای هوشمند

برای سرعت بخشیدن به تراکنش ها، مجموعه ای از قوانین – که قرارداد هوشمند نامیده می شود – بر روی بلاک چین ذخیره می شود و به صورت خودکار اجرا می شود. یک قرارداد هوشمند می‌تواند شرایطی را برای انتقال اوراق قرضه شرکتی تعریف کند، شامل شرایط پرداخت بیمه مسافرتی و موارد دیگر باشد.

نحوه کار قراردادهای هوشمند

بلاک چین چگونه کار می کند؟

همانطور که هر تراکنش رخ می دهد، به عنوان یک “بلوک” از داده ها ثبت می شود.

این معاملات حرکت یک دارایی را نشان می دهد که می تواند مشهود (محصول) یا نامشهود (فکری) باشد. بلوک داده می تواند اطلاعات انتخابی شما را ثبت کند: چه کسی، چه چیزی، چه زمانی، کجا، چه مقدار و حتی شرایط – مانند دمای یک محموله مواد غذایی.

هر بلوک به بلوک های قبل و بعد از آن متصل می شود

این بلوک‌ها زنجیره‌ای از داده‌ها را تشکیل می‌دهند که دارایی از مکانی به مکان دیگر حرکت می‌کند یا مالکیت تغییر می‌کند. بلوک‌ها زمان و ترتیب دقیق تراکنش‌ها را تایید می‌کنند و بلوک‌ها به طور ایمن به یکدیگر متصل می‌شوند تا از تغییر هر بلوکی یا درج بلوک بین دو بلوک موجود جلوگیری کنند.

تراکنش ها با هم در یک زنجیره برگشت ناپذیر مسدود می شوند: یک زنجیره بلوکی

هر بلوک اضافی تأیید بلوک قبلی و در نتیجه کل بلاک چین را تقویت می کند. این امر، دستکاری بلاک چین را آشکار می کند و قدرت کلیدی تغییرناپذیری را ارائه می دهد. این امکان دستکاری توسط یک عامل مخرب را از بین می برد – و یک دفتر کل از تراکنش هایی ایجاد می کند که شما و سایر اعضای شبکه می توانید به آن اعتماد کنید.

مزایا

آنچه باید تغییر کند: عملیات ها اغلب تلاش ها را برای نگهداری سوابق تکراری و اعتبارسنجی شخص ثالث هدر می دهند. سیستم های نگهداری سوابق می توانند در برابر کلاهبرداری و حملات سایبری آسیب پذیر باشند. شفافیت محدود می تواند تأیید داده ها را کند کند. و با ورود اینترنت اشیا، حجم تراکنش ها افزایش یافته است. همه اینها کسب و کار را کند می کند، نتیجه را کاهش می دهد – و به این معنی است که ما به راه بهتری نیاز داریم. وارد بلاک چین شوید.

اعتماد بیشتر

با بلاکچین، به عنوان عضوی از یک شبکه فقط اعضا، می توانید مطمئن باشید که داده های دقیق و به موقع دریافت می کنید و سوابق محرمانه بلاک چین تنها با اعضای شبکه ای که به طور خاص به آنها اجازه دسترسی داده اید به اشتراک گذاشته می شود.

امنیت بیشتر

اجماع در مورد دقت داده ها از سوی همه اعضای شبکه مورد نیاز است و همه تراکنش های تایید شده تغییر ناپذیر هستند زیرا به طور دائم ثبت می شوند. هیچ کس، حتی یک مدیر سیستم، نمی تواند یک تراکنش را حذف کند.

کارایی بیشتر

با یک دفتر کل توزیع شده که بین اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته می شود، تطبیق رکوردهای اتلاف وقت حذف می شود. و برای سرعت بخشیدن به تراکنش ها، مجموعه ای از قوانین – به نام قرارداد هوشمند – را می توان در بلاکچین ذخیره کرد و به صورت خودکار اجرا کرد.