رمزینو: آموزش آسان ارزهای دیجیتال

رمـزینــو

اخبار و مقالات معتبر ارزهای دیجیتال

بیت کوین برای تازه کارها

بیت کوین چیست
از آنجایی که بیت کوین یک پروژه منبع باز است، بسیاری از توسعه دهندگان به طور روزانه به توسعه کد بیت کوین کمک کرده و ادامه می دهند.

آنچه در این مقاله می خوانید

بیت کوین چیست؟

بیت کوین اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز جهانی است. این بدان معنی است که کاملاً کامپیوتری است و شکل فیزیکی ندارد. بیت کوین می تواند به سرعت و ایمن از هر نقطه ای در جهان به نقطه دیگر ارسال شود. تنها نیاز اتصال به اینترنت است. به دلیل غیرمتمرکز بودن آن، قیمت بیت کوین در بازار آزاد بسته به عرضه و تقاضا تعیین می شود. بیت کوین در آدرس های دیجیتالی که در سراسر اینترنت پخش شده اند ذخیره می شود. این یک سکه رمزنگاری است که مبتنی بر فناوری رمزگذاری شده (بلاک چین) است. از آنجایی که بیتکوین غیرمتمرکز است، ارزی است که توسط هیچ مقام مرکزی مانند دولت یا بانک کنترل نمی شود.

چه کسی بیت کوین را اختراع کرد؟

در سال 2008، در طول بحران اقتصادی جهانی، که به عنوان The Sub-prime نیز شناخته می‌شود، مرد یا زنی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو تصمیم گرفت که زمان مناسبی برای اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز است. در 31 اکتبر 2008، ایده بیت کوین با انتشار وایت پیپری با عنوان بیت کوین، سیستم نقدی الکترونیکی نظیر به نظیر که توسط ساتوشی نوشته شده بود، معرفی شد. شایان ذکر است که گمان می رود ساتوشی ناکاموتو یک نام مستعار باشد و هویت واقعی مخترع بیت کوین تا به امروز ناشناخته مانده است. اگرچه برخی افراد ادعا می کنند که ساتوشی ناکاموتو هستند، اما هیچ یک از آنها شواهد کافی ارائه نکرده اند. بیت کوین در دو سال اول زندگی خود تقریباً هیچ ارزش پولی نداشت. با این وجود، به زودی جوامع قوی و فعالی از افراد ایجاد کرد که به طور مداوم کد اصلی را بهبود می بخشند. در سال 2010، ساتوشی توسعه بیت کوین را ترک کرد و آخرین ارتباط شناخته شده آنها ایمیلی از آوریل 2011 بود. با این حال، در سال‌های بعد، با شکل‌گیری پیشرفت‌ها و موارد استفاده بیشتر برای بیت‌کوین، جامعه بزرگ‌تر و قوی‌تر شد.

ساتوشی ناکاموتو
ساتوشی ناکاموتو

چه کسی بیت کوین را کنترل می کند؟

زمانی تصور می شد که نهادی مانند بانک یا دولت بزرگ باید پشت یک ارز بایستد و ثبات اقتصاد خود را تضمین کند. با این حال، تنها چند دهه پیش، اقتصاد بدهی شروع به شکل گیری کرد. این عصری است که امروز در آن هستیم، که در آن بانک مرکزی یک کشور می‌تواند اسکناس‌های جدید را به دلخواه خود بدون ارتباط با پایه دارایی‌های مشهود (مثلاً طلا) چاپ کند. این مکانیسم باعث ایجاد تورم می شود: افزایش مداوم قیمت ها و فرسایش ارزش ارز ملی در طول زمان. لازم به ذکر است که قبل از این دوره، پول توسط دولت ها یا بانک های مرکزی کنترل نمی شد.

تعداد موجودی عرضه بیت کوین

پشت صحنه: بلاک چین بیت کوین

پروتکل بیت کوین بر اساس فناوری بلاک چین ساخته شده است. بلاک چین نشان دهنده یک دفتر کل دیجیتال است که شامل تمام تراکنش های تاریخ بیت کوین است و به بلوک ها تقسیم می شود. بلاک چین بیت کوین قدرت خود را از گره هایی می گیرد که در سراسر جهان پراکنده شده اند. هر کسی می تواند یک گره ایجاد کند و به حفظ بلاک چین کمک کند. بنابراین گفته می‌شود که بیت‌کوین غیرمتمرکز است – هیچ نهاد واحدی، خواه یک بانک، یک شرکت یا یک دولت، نمی‌تواند شبکه را تحت کنترل بگیرد. بنابراین، بیت کوین را نمی توان تعطیل کرد.

چه کسانی واجد شرایط ایجاد حساب بیت کوین هستند؟

برخلاف بانک‌ها، هر کسی می‌تواند به تنهایی یک حساب کیف پول بیت‌کوین ایجاد کند، این مزیت‌های زیادی را به همراه دارد که شاید مهم‌ترین آنها دسترسی و مقاومت در برابر سانسور باشد. بانک ها سیاست هایی را ایجاد می کنند که مشتریان باید به آنها متعهد شوند. اگر این کار را انجام ندهند، بانک ها این اختیار را دارند که حساب های آنها را ببندند. بانک ها همچنین می توانند تراکنش ها و حساب ها را معکوس یا مسدود کنند. این نمی تواند با بیت کوین اتفاق بیفتد زیرا هیچ مرجع مرکزی آن را کنترل نمی کند. از نظر دسترسی، به معنای واقعی کلمه، هر کسی در جهان که به اینترنت دسترسی دارد، می تواند بیت کوین را تهیه، ارسال، ذخیره و تراکنش کند. هر کسی می تواند یک «حساب بیت کوین» باز کند که اساساً یک برنامه کیف پول دیجیتال را دانلود می کند.

استخراج بیت کوین چیست؟

فرآیندی که عملکرد شبکه بیت کوین را ممکن می کند و در عین حال سکه های جدید ایجاد می کند، استخراج ارز دیجیتال نامیده می شود. این قلب تپنده شبکه بیت کوین است. زمانی که شخصی می خواهد بیت کوین را برای دیگری بفرستد، یک تراکنش ایجاد می کند و آن را با کلید خصوصی خود امضا می کند و سپس آن را به شبکه پخش می کند. اینجا ماینرها به وسط می آیند. اساساً، ماینرها کسانی هستند که تراکنش ها را تأیید و پردازش می کنند، آنها را در بلوک های بعدی قرار می دهند و به دفتر کل عمومی یا بلاک چین توزیع می کنند.

ماینر بیت کوین

اولین بیت کوین چه زمانی استخراج شد؟

در 3 ژانویه 2009، اولین بیت کوین در جهان استخراج شد. همچنین با “بلوک شماره 0” یا بلوک Genesis شناخته می شود. این بلوک پاداشی معادل 50 بیت کوین برای ماینرها به همراه داشت.

پاداش ماینرها چیست؟

دو نوع پاداش وجود دارد که ماینرها کسب می کنند – اولی کارمزد تراکنش برای اعتبارسنجی تراکنش ها و دومی پاداش بلوک است. استخراج‌کننده‌ای که بتواند معمای رمزنگاری فوق‌الذکر را حل کند، یک پاداش بلاک دریافت می‌کند که نوع دوم پاداش ماینرها است. در هنگام نوشتن این خطوط، هر بلوک دارای پاداشی معادل 12.5 بیت کوین است. طبق پروتکل بیت کوین، هر چهار سال یک رویداد نصف می شود که در آن زمان پاداش به نصف کاهش می یابد. پس از نصف شدن اواسط سال 2020، پاداش به 6.25 بیت کوین در هر بلوک تا رویداد بعدی هاوینگ تبدیل خواهد شد.

شاید برای شما جالب باشد: آموزش استیکینگ ترون در تراست ولت

پس چرا همه ماینینگ نمی کنند؟

خب، استخراج شامل حل مسائل رمزنگاری ریاضی دشوار است، بر اساس الگوریتم هش (راه حل اثبات کار است که به بلوک جدید اضافه می شود). در سال‌های اولیه بیت‌کوین، یک کامپیوتر شخصی می‌توانست قدرت کافی برای استخراج بیت‌کوین تولید کند. اما در این روزها، با افزایش رقابت، تنها شرکت های بزرگ استخراج مانند Bitmain می توانستند در استخراج بیت کوین شرکت کنند. شایان ذکر است که پروتکل بیت کوین تنها اجازه ایجاد 21 میلیون سکه را می دهد. هنگامی که این عدد در حدود سال 2140 به دست می آید، هیچ بیت کوین جدیدی ایجاد نخواهد شد و ماینرها فقط با کارمزد تراکنش جبران می شوند.

این ما را به نکته بعدی در مورد مزایای بیت کوین نسبت به ارزهای سنتی فیات می رساند.

چگونه بیت کوین بخریم؟

ساده‌ترین و آسان‌ترین راه برای دریافت بیت‌کوین، خرید آنلاین یا از دستگاه‌های خودپرداز بیت‌کوین محلی است که در سرتاسر جهان قرار دارند. مهمترین چیز این است که فقط از یک ارائه دهنده معروف خرید کنید. برای خرید بیت کوین با کارت اعتباری در CryptoPotato از طریق Binance، صرافی پیشرو بر اساس حجم معاملات، اینجا را کلیک کنید.امروزه صدها صرافی ارز دیجیتال ایرانی و خارجی هستند که بیت کوین به شما می فروشند. قبل از خرید بیت کوین، خوب است که ابتدا از طریق تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال، قیمت مناسب را برای خرید انتخاب کنید.

چگونه و کجا بیت کوین را ذخیره کنیم؟

همانطور که سکه های معمولی در کیف پول شما ذخیره می شوند، بیت کوین ها نیز در یک کیف پول ارز دیجیتال اختصاصی ذخیره می شوند. هر کیف پول آدرس دیجیتال عمومی خود را دارد که می توان سکه ها را به آن دریافت کرد. آدرس یک رشته از اعداد و حروف انگلیسی حدود 30 کاراکتر است. هیچ هزینه ای برای ایجاد یک کیف پول جدید یا محدودیتی در تعداد کیف پول هایی که می توانید داشته باشید وجود ندارد. انواع مختلفی از کیف پول دیجیتال وجود دارد که عمدتاً در سطح امنیتی آنها متفاوت است.

کیف پول بیت کوین

آیا ارسال بیت کوین امن است؟

تراکنش بیت کوین یک سفارش دیجیتالی امضا شده و از این رو به صورت ایمن رمزگذاری شده است. تراکنش توسط کیف پول خروجی امضا می شود و به اینترنت پخش می شود و سپس در کاوشگر بلوک فهرست می شود.

در همین رابطه بخوانید: مقیاس پذیری لایه 2 چیست؟

کجا می توانم تراکنش بیت کوین خود را پیگیری کنم؟

بلاک اکسپلورر یک دفتر کل عمومی است که یک گزارش زنده از تمام تراکنش های بیت کوین را نگه می دارد. بلاک چین بیت کوین شفاف است، یادتان هست؟ دفتر کل به بلوک ها تقسیم می شود، هر بلوک حاوی دستورات log بسیاری است و هنگامی که بلوک بسته شد، تراکنش واقعی انجام می شود.

ارسال بیت کوین چقدر طول می کشد؟

معمولاً بستن یک بلوک و تایید تراکنش بیت کوین به طور متوسط ​​حدود 10 دقیقه طول می کشد. این متغیر است و به ترافیک شبکه بستگی دارد.

ارسال بیت کوین

هزینه ارسال بیت کوین چقدر است؟

تنها هزینه تراکنش بیت کوین از یک مکان به مکان دیگر (فاصله فیزیکی مهم نیست) کارمزد تراکنش است که به هر سفارش اضافه می شود و برای کار او برای بستن بلوک به استخراج کننده پرداخت می شود. نسبت به وسایل نقل و انتقال پول، هزینه انتقال بیت کوین به طور قابل توجهی ارزان تر است. کارمزد ثابت نیست و اکثر کیف پول های دیجیتال به طور خودکار حداقل کارمزد لازم را محاسبه می کنند. هرچه کارمزد بالاتر باشد، انتقال سریع‌تر خواهد بود (یعنی تراکنش شما توسط ماینر انجام می‌شود، که ترجیح می‌دهد تراکنش‌های با کارمزد بالاتر را بپذیرد) از زمان نوشتن این مطلب، هزینه تراکنش (کارمزد) بیت کوین برای اکثر افراد حتی کمتر از 1 دلار است. از معامله برای تأکید بر اینکه ارسال مقادیر هنگفت در بیت کوین چقدر ارزان است، این تراکنش 101,000,000 دلاری فقط با هزینه تراکنش 121 دلاری ارسال شد که تقریباً 0.00001 درصد است.

آیا امکان خرید یا ارسال کمتر از یک بیت کوین وجود دارد؟

بیت کوین هشت عدد بعد از اعشار دارد. کوچکترین مقدار 0.00000001 بیت کوین است و این واحد اندازه گیری یک ساتوشی نامیده می شود. بهتر است چنین مبلغ کمی ارسال نشود زیرا کارمزد تراکنش بالاتر از مبلغ ارسالی خواهد بود.

با بیت کوین چه چیزی می توانم بخریم؟

امروزه بیشتر صنایع تجاری از بیت کوین به عنوان یک روش پرداخت معتبر استفاده می کنند. استفاده روزانه از بیت کوین به عنوان پول هنوز به اندازه FIAT سنتی رایج نیست، اما حساب بیت کوین شما می تواند مستقیماً به کارت های نقدی VISA مرتبط شود (توجه جانبی: در چنین مواردی باید مالیات را بررسی کنید).

رکورد گینس گران ترین پیتزا 

در تابستان 2010، زمانی که بسیاری در مورد مفهوم بیت کوین تردید داشتند، یکی از پذیرندگان اولیه به نام لازلو هنیتز بسیار تلاش کرد و موفق شد با بیت کوین پیتزا سفارش دهد و هزینه آن را با BTC پرداخت کرد. در آن روزها، بیت کوین خیلی کم ارزش بود و لازلو برای سفارش دو پیتزای خانوادگی به ارزش 30 دلار، 10000 بیت کوین پرداخت کرد! چیزی که بعدها به عنوان اولین خرید بیت کوین در نظر گرفته شد، گران ترین پیتزای جهان نیز شد. 10000 بیت کوین به ارزش امروز بیش از 400 میلیون دلار است.

سایر مقالات مفید:

متاورس را چه کسانی خواهند ساخت؟

بیت کوین برای افراد تازه کار به زبان انگلیسی

Share on twitter
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
رمزینو

رمزینو

مرجع آموزش های رایگان ارز دیجیتال و بلاک چین

بیشتر بخوانید