رمزینو: آموزش آسان ارزهای دیجیتال

رمـزینــو

اخبار و مقالات معتبر ارزهای دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال چیست؟

صرافی ارز دیجیتال

آنچه در این مقاله می خوانید

آشنایی با صرافی ارز دیجیتال

به دست آوردن ارز دیجیتال از دو طریق امکان پذیر است. روش اول استخراج ارز دیجیتال یا Mining میباشد که در آن می‌توان به صورت مستقیم و به وسیله دستگاه هایی به نام ماینر، به ازای حل محاسبات پیچیده ریاضی، مقدار معینی ارز دیجیتال را به عنوان پاداش از سیستم استخراج نمود. مصرف بالای برق ماینرها و هزینه اولیه خرید تجهیزات مربوطه، به عنوان یک چالش مهم در زمینه ماینینگ ارز دیجیتال به شمار می رود. روش دیگر برای کسب ارز دیجیتال، خرید رمز ارز از طریق صرافی ایرانی یا خارجی میباشد. صرافی ارز دیجیتال این امکان را به شما می دهد تا به سادگی نسبت به خرید و فروش انواع رمز-ارزها با سرعت و امنیت بالا بپردازید. تعداد بالای رمز ارزها (بیش از 5600 عدد) و عدم امکان استخراج تمامی آن ها، ما را مجاب به استفاده از بازارهای خرید و فروش رمز ارزها یا صرافی ارز دیجیتال می نماید. بر این اساس، در این مقاله به معرفی کامل صرافی ارز دیجیتال و نحوه عملکرد برخی از معتبرترین بسترهای تبادل رمزارز در ایران و جهان می پردازیم.

صرافی چیست و چطور کار می کند؟

در یک بیان کلی، صرافی بستری است که می توان در آن نسبت به مبادله و خرید و فروش انواع ارز پرداخت. نحوه کار صرافی ها بدین ترتیب است که با اخذ مقدار مشخصی کارمزد، پول شما را به ارزهای معتبر سایر کشورها تبدیل نموده و یا نسبت به ارسال حواله های ارزی شما به اقصی نقاط دنیا اقدام می‌کنند.

صرافی ارز دیجیتال (Cryptocurrency Exchange)

طبق تعریفی که برای صرافی انجام دادیم، می توان گفت که صرافی ارز دیجیتال بستری است که در آن شما می‌توانید، به سادگی و در مدت زمانی کوتاه و امنیتی مناسب، به کمک کامپیوتر یا تلفن همراه خود، نسبت به خرید ارز دیجیتال یا فروش آن و مبادله ارزها با یکدیگر اقدام نمایید. در حال حاضر تعداد بیشماری صرافی در سطح دنیا به انجام فعالیت میپردازند. این تکنولوژی در ایران نیز با وجود شرکتهای معتبر طراحی وبسایت صرافی ارز دیجیتال همچون آرتاراکس، به سرعت در بالاترین کیفیت ممکن در حال گسترش است. در حال حاضر بسترهای خرید و فروش رمز ارز ایرانی معتبری در سطح کشور در حال فعالیت هستند و توانسته اند با جذب کاربران زیاد، به موفقیت های چشم‌گیری دست پیدا نمایند.

تفاوت صرافی معمولی با صرافی ارز دیجیتال

بر خلاف صرافی های معمولی که برای مبادله ارز نیاز به حضور فیزیکی است، در صرافی های کریپتوکارنسی نیاز به مراجعه حضوری وجود ندارد. به واسطه وجود پلتفرم معاملات آنلاین رمز ارزها به صورت وبسایت یا اپلیکیشن موبایل، کلیه امور خرید و فروش رمز ارزها به صورت غیرحضوری و کاملاً آنلاین انجام می شود.

صرافی ارز دیجیتال چه ساختاری دارد و چطور کار می کند؟

در حالت کلی صرافی ها به دو صورت عمل می کنند. در حالت اول معاملات به صورت مستقیم با صرافی صورت می پذیرد. بدین معنی که مبدا و مقصد خرید و فروش ها، همان صرافی است. اما در حالت دوم، صرافی نقش پلتفرم واسط را بازی می‌کند، به بیان دیگر، با دریافت کارمزدی معین از معاملات، مابین خریداران و فروشندگان ارتباط برقرار می‌کند. در ایران اکثر صرافی های ارز دیجیتال طبق الگوی حالت اول فعالیت می‌کنند. یعنی فرآیند خرید ارز از کانال آن صرافی و فرآیند فروش ارز نیز صرفاً به همان صرافی انجام می‌شود. در این حالت، درآمد صرافی از محل اختلاف قیمت بین خرید و فروش و همچنین دریافت کارمزد معاملات به دست می‌آید. برخلاف ایران، در اکثر نقاط جهان، الگوی اول برای مبادلات ارز دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. یعنی صرافی به صورت مستقیم فعالیتی انجام نمی دهد. بلکه در نقش یک واسط عمل می کند و تنها از محل کمیسیون خرید و فروش معامله گران کسب درآمد می کند.

اصطلاحات مربوط به صرافی ارز دیجیتال

در صرافی های ارز دیجیتال، با اصطلاحات مختلفی روبه رو می‌شویم. یکی از مهم ترین این اصطلاحات، تحت عنوان جفت ارز دیجیتال (Cryptocurrency Pair) شناخته می شود. در ادامه با مفهوم جفت ارز دیجیتالی بیشتر آشنا میشویم.

جفت ارز دیجیتالی چیست؟

معامله جفت ارز در تعریف کلی به نوعی از معامله گفته می‌شود که در آن، همزمان با فروش یک ارز، ارز دیگری را خریداری کنید. در صرافی ارز دیجیتال نیز مفهوم جفت ارز دقیقاً به همین شکل است. یعنی فروش یک رمز ارز دیجیتال با خرید رمزارزی دیگر امکان پذیر است. در معاملات ارز به ارز یا جفت ارز، شما به صورت مستقیم ارز دیجیتالی خود را به ارز دیجیتالی دیگر تبدیل میکنید. برای نمایش دادن معادلات جفت ارز دیجیتالی یا ارز به ارز، از روش زیر استفاده می شود: BTC/USDT

به عنوان مثال شما بیت کوین (BTC) خود را در صرافی به فروش می‌رسانید و در ازای آن تتر (USDT) دریافت می کنید.

انواع صرافی ارز دیجیتال (Cryptocurrency Exchange)

عموماً صرافی های ارز دیجتیال به دو نوع متمرکز و غیر متمرکز تقسیم بندی می شوند. در ادامه درباره تفاوت این دو تعریف صحبت می‌کنیم.

صرافی ارز دیجیتال متمرکز (Centralized Exchange

کلیه شرکت های خصوصی که نسبت به ایجاد صرافی اختصاصی خود اقدام نموده اند، در این گروه قرار می‌گیرند. کنترل و مدیریت این صرافی‌ها به عهده افراد یا شرکت هایی خاص است. به همین دلیل در دسته صرافی های دیجیتالی متمرکز قرار گرفته اند. صرافی متمرکز ارزهای دیجیتال، کنترل کاملی روی تمام ارزهایی که در بستر آن مورد مبادله قرار می گیرد خواهد داشت.

در همین رابطه بخوانید: کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

معایب صرافی متمرکز ارز دیجیتال

وجود کنترل کامل توسط یک شرکت روی تمام دارایی کاربران، یک نقطه ضعف بزرگ برای صرافی ارز دیجیتال متمرکز به شمار می رود. زیرا در صورتی که صرافی متمرکز مورد حمله سایبری یا هک قرار گیرد، تمام دارایی های ذخیره شده در آن به خطر میافتد. البته در خصوص صرافی‌های معتبر جهانی همچون بایننس، کوین بیس و کوکوین، تدابیر امنیتی بسیار شدیدی در خصوص ایجاد لایه امنیتی متعدد، به منظور ارتقاء سطح امنیت کاربران به کار رفته که کار هک و نفوذ را برای هکرها بسیار سخت نموده است.

صرافی ارز دیجیتال غیر متمرکز (Decentralized Exchange)

بر خلاف صرافی‌های گروه اول، در صرافی غیرمتمرکز، هیچ فرد یا شرکت خاصی، مدیریت و کنترل رمزارزهای موجود در آن بازار مبادلات را انجام نمی‌دهد. برای مثال شبکه بلاک چین بیت کوین را در نظر بگیرید. کنترل و مدیریت این شبکه به صورت مشارکتی و توزیع شده بین تمام نودها می‌باشد. صرافی‌ های غیر متمرکز نیز بر اساس این روش و با کمک قراردادهای هوشمند (Smart Contract) فعالیت خود را انجام می‌دهند. یکی از نکات جالب صرافی ارز دیجیتال غیر متمرکز این است که خرید رمزارز ها در آن بدون نیاز احراز هویت در این صرافی ها انجام می‌شود. صرافی بزرگ یونی سواپ (UniSwap) از جمله صرافی های بزرگ و معتبر غیرمتمرکز می باشد. معایب این صرافی ها در حال حاضر این است که از رمز-ارزهای دیجیتال معدودی پشتیبانی می کنند.

صرافی دیجیتال همتا به همتا (P2P):

یک نوع از بازار مبادله رمز ارز است که در آن دو فرد معامله گر به طور مستقیم و بی واسطه با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و نسبت به انجام معامله خود اقدام می‌نمایند. روال کار نیز بدین ترتیب است که خریداران و فروشندگان نسبت به درج آگهی های خرید و فروش اقدام نموده و با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. یکی از بزرگترین صرافی های همتا به همتا در جهان کوکال بیت کوینز (Localbitcoins.com) می‌باشد.

صرافی تحت وب:

شاید نامیدن صرافی برای این گروه چندان جالب به نظر نیاید. زیر در اصل این گروه شامل برنامه هایی هستند که به صورت آنلاین قابلیت انجام مبادلات رمزارزها را دارند. دو نمونه از صرافی های تحت وب تحت عناوین چنجلی Changelly و شیپ شیف Shapeshift شناخته می‌شوند.

صرافی های معاملات قراردادهای آتی و اختیاری:

برخی معاملات خاص هماهنند قراردادهای آتی فیوچرز Futures و اختیار معامله Options را می‌توان در برخی صرافی های ارز دیجیتال انجام داد. جذابیت این نوع معاملات در دوطرفه بودن آن و وجود امکانات وام گیری (که تحت عنوان لوریج یا اهرم شناخته می شود) نهفته است. صرافی بایننس جزو یکی از بهترین صرافی ها است که این امکانات را ارائه می دهد.

روش شناسایی صرافی معتبر چگونه است؟

با توجه به اینکه قرار است سرمایه خود را در اختیار صرافی ها قرار دهید، توجه به امنیت و اعتبار صرافی ارز دیجیتال امری ضروری است. یکی از روش های تشخیص اعتبار صرافی های جهانی، مراجعه به منابع اخبار و اطلاعات ارز دیجیتال مانند کوین مارکت کپ coinmarketcap.com است. این وبسایت اطلاعات جامعی در زمینه انواع رمزارزها و صرافی های مختلف و رتبه جهانی آن ها ارائه می دهد.

بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی

با توجه به تعدد صرافی ارز دیجیتال در ایران، می توانید برای انتخاب معتبرترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی موارد زیر را در نظر بگیرید:

• رتبه و رنک گوگل: صرافی های معتبر در رتبه بالایی در سرچ گوگل قرار دارند، اما این مورد به تنهایی دلیل کافی برای اعتبار صرافی نیست.

• قیمت های ارائه شده: قیمت های صرافی مورد نظر خود را با سایت ها و صرافی های دیجیتال معتبر دنیا مقایسه کنید. ممکن است قیمت های پایین تله ای برای کلاه برداری باشند، پس گول قیمت پایین را نخورید.

• طراحی و ظاهر سایت: در طراحی سایت صرافی ارز دیجیتال، توجه بسیار زیادی به ظاهر و امکانات سایت یا اپلیکیشن خود می‌کنند. در کنار طراحی سایت، رتبه الکسا (Alexa) سایت و اعتبار دامین را نیز در نظر بگیرید. ابزارهای مختلف رایگانی مانند الکسا و MOZ وجود دارند که درباره اعتبار و محبوبیت سایت می تواند به شما کمک نماید.

• تعداد کاربران: هر چه تعداد کاربران سایت بیشتر باشد، اعتبار آن صرافی ارز دیجیتال بیشتر و امکان نقدشوندگی رمز ارز بالاتر است

• تنوع رمزارزها: هر چه تعداد و تنوع رمز ارزهای صرافی بیشتر باشد، اعتبار بیشتری دارد.

• پشتیبانی آنلاین: سایت ها و صرافی های معتبر تیم پشتیبانی آنلاین و 24 ساعته دارند. هم چنین اطلاعات کامل در مورد خود را در بخش درباره ما سایت قرا داده اند. حتما قبل از خرید با پشتیبانی ارتباط برقرار کنید.

• وجود مجوزها و آدرس‌ها: در صورتی که صرافی از مراجع دولتی مجوز های معتبر بیشتری دریافت کرده باشد اعتبار آن بالاتر است.

• راه های ارتباطی و شبکه های اجتماعی: صرافی های معتبر شبکه های اجتماعی فعال و پر مخاطبی در اینستاگرام، توئیتر، لینکدین دارند. همچنین با مراجعه به راه های ارتباطی یا بررسی نظرات در خود سایت یا شبکه های اجتماعی می توانید نتایج خوبی از تجربه استفاده دیگران از آن صرافی را کسب کنید.

• توصیه دوستان و آشنایان مطلع: از دوستان یا افراد خبره در این زمینه کمک بگیرید، از کسانی که تجربه فعالیت در زمینه ارزهای دیجیتال را دارند پرس و جو انجام دهید. همچنین برای انتخاب صرافی مواردی مانند کارمزد، احراز هویت و حجم معاملات را نیز در نظر بگیرید.

خلاصه مقاله صرافی ارز دیجیتال

در این مقاله درباره انواع صرافی ارز دیجیتال و مزایا و معایب هریک صحبت کردیم. همچنین برای انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال مناسب نکاتی را بیان کردیم. اگر علاقمند به دریافت مقالات بیشتر در این زمینه هستید، در خبرنامه رمزینو عضو شوید.

Share on twitter
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
رمزینو

رمزینو

مرجع آموزش های رایگان ارز دیجیتال و بلاک چین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید