رمزینو: آموزش آسان ارزهای دیجیتال

رمـزینــو

اخبار و مقالات معتبر ارزهای دیجیتال

همه چیز درباره کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول ارز دیجیتال
کیف پول ارز دیجیتال یا دیجیتال ولت ها یکی از ابزارهای مهم در مبادلات و نقل و انتقالات و حتی استخراج رمز ارز ها به شمار می‌روند. کیف پول دیجیتالی در واقع یک سیستم نرم افزاری است که برای ذخیره سازی و پشتیبانی از رمز ارزها ایجاد شده است.

آنچه در این مقاله می خوانید

کیف پول ارز دیجیتال یا (Digital Wallet) چیست؟

با ورود ارزهای دیجیتال و شبکه بلاک‌ چین به زندگی انسان ها، فناوری های جدیدی نیز در کنار آن ها ایجاد شدند. کیف پول ارز دیجیتال یا دیجیتال ولت ها یکی از این ابزار مهم در مبادلات و نقل و انتقالات و حتی استخراج رمز ارز ها به شمار می‌روند. کیف پول دیجیتالی در واقع یک سیستم نرم افزاری است که برای ذخیره سازی و پشتیبانی از رمز ارزها ایجاد شده است. امروزه انواع این کیف ها با اسامی و کارکردهای مختلف در بازار موجود است. بیشتر ارزهای دیجیتال، Wallet اختصاصی خود را دارند و از دیگر ارزها نیز پشتیبانی می‌کنند. در این مقاله در بلاگ رمزینو به معرفی انواع کیف پول ارز دیجیتال، و بررسی معتبرترین و کاربردی ترین Digital Wallet ها در دنیای کریپتوکارنسی می‌پردازیم. با ما همراه باشید و حتماً در پایان، نظر خود را درباره این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

ویژگی کیف پول ارز دیجیتال

با استفاده از کیف پول ارز دیجیتال یا (Digital Wallets) امکان خرید ، فروش، نگهداری و همچنین دریافت انواع رمز ارزها را خواهید‌ داشت. در واقع این ابزار ماهیت فیزیکی ندارد و شبیه به حساب های بانکی می‌باشد. با استفاده از کلید عمومی و خصوصی می‌توانید به کیف پول خود دسترسی داشته باشید و فعالیت های خود را به راحتی انجام دهید.

کیف پول رمز ارز چطور کار می کند؟

آدرس کیف پول رمز ارز شما، در حکم شماره حساب بانکی تان است. با استفاده از آن شما می توانید در فعالیت های مربوط به مبادلات مارکت کریپتو مانند خرید، فروش و انتقال رمز ارز شرکت کنید. شما می توانید با خیالی آسوده آدرس عمومی کیف پول ارز دیجیتال خود را در اختیار دیگران قرار دهید. همانگونه که با در اختیار قرار دادن شماره حساب افراد هیچ گونه دسترسی به حساب شما ندارند و تنها می‌توانند با استفاده از آن واریز وجه انجام دهند. با این تفاوت که هویت افراد در حساب کاربری دیجیتالی نامعلوم است و هر فرد می‌تواند به هر تعدادی که نیاز دارد حساب کاربری دیجیتالی و آدرس ایجاد کند.

از آنجایی که ارز دیجیتال ماهیت فیزیکی ندارد، نمی‌توان آن را در کیف های معمولی نگهداری کرد.

ساختار آدرس کیف پول دیجیتالی

آدرس این کیف نگهداری رمز ازر ترکیبی از حروف و اعداد می‌باشد و به صورت کاملا منحصر به فرد است. به طور مثال آدرس ارز دیجیتال بیت کوین به این شکل می باشد:

37NgbdsoApFXTMrMX57ersLV8R7AqXT2hh

کلید عمومی و خصوصی کیف پول دیجیتالی

کلید عمومی در اصل نوعی معادله ریاضی است که به کیف پول ارز دیجیتالی شما مرتبط است. این در واقع نوعی هش (Hash) محسوب می‌شود. با استفاده از هش، رشته حروف و اعداد ورودی خوانده می‌شود. سپس این رشته با استفاده از عملیاتی خاص رمز نگاری می‌شود. در واقع با این کار لایه ای امنیتی برای شما ایجاد می‌شود. در ادامه می توانید نمونه ای از کلید عمومی و خصوصی را ببینید. این دو کلید شاید از نگاه افراد عادی رشته ای از حروف و اعداد باشد که هیچگونه ارتباطی با هم ندارند، اما با استفاده از نرم افزارهایی خاص متوجه خواهید شد که این دو کلید در واقع با هم مرتبط هستند.

کلید عمومی: 88b1ebfcf55a13df5171abd8190460fe1601d574

کلید خصوصی: 04gf390d8281375185a608v51e8e787e507fe47f2d2d2e8c774de4a9a7edecf74ed

کلید عمومی نرم افزار نگهداری ارز دیجیتال را می‌توانید در اختیار دیگران بگذارید اما کلید خصوصی تنها متعلق به شماست و نباید افشا شود.

انواع کیف پول ارز دیجیتال

رمز ارزها را می‌توان به دو صورت در کیفهای پول دیجیتالی نگهداری کرد. حالت اول استفاده از کیف پول سرد (Cold Wallet) و حالت دوم بهره گیری از کیف پول گرم (Hot Wallet) است که در ادامه به بررسی این دو می‌پردازیم:

کیف پول گرم ارز دیجیتال

کیف پول گرم یا نرم افزاری به عنوان متداول ترین نوع کیف پول در دنیای Crypto شناخته می‌شود. شما به راحتی می‌توانید در کیف های گرم به ایجاد حساب کاربری پرداخته و از امکانات متنوع آن استفاده کنید. در واقع با دانلود نرم افزار کیف پول و نصب آن به روی گوشی یا کامپیوتر، یک حساب کاربری ایجاد کرده اید و کیف پول آنلاین خود را ساخته اید. استفاده و انجام تراکنش ها در کیف پول های نرم افزاری بسیار آسان می باشد و شما به راحتی می‌توانید به حساب خود دسترسی داشته و فعالیت های مدنظر خود را انجام دهید.

انواع کیف پول گرم

به طور کلی طیف متنوعی از Hot Wallet برای استفاده شما وجود دارند. این ابزار شامل موارد ذیل می باشند:

کیف پول دسکتاپی Desktop Wallets

این نوع کیف ها دارای نرم افزاری خاص هستند. شما می‌توانید با دانلود برنامه و ایجاد حساب کاربری در آن از کیف پول دسکتاپی استفاده کنید.

کیف پول موبایلی Mobile Wallet

کیف پول موبایلی یا نرم افزاری نیز مانند نوع دسکتاپی می‌باشند. با دانلود نرم افزار Wallet مورد نظرتان، به آسانی می‌توانید حساب کاربری ایجاد نموده و به مبادله و نگهداری ارز دیجیتال اقدام کنید. در کیف پول های موبایلی ارز دیجیتال می‌توانید با اسکن کد QR، کارهای خود را ساده تر انجام دهید.

کیف پول های تحت وب

این ابزار آسان ترین راه دسترسی به شرمایه دیجیتالی تان را برای شما ایجاد می‌کنند. اما در عین حال نا امن ترین نوع کیف پول دیجیتالی نیز به شمار می‌روند. زیرا کنترل کامل این سیستم در دست شرکت سازنده می‌باشد. در نتیجه مالک سیستم می‌تواند به تمام ارزهای شما دسترسی داشته باشد. صرافی ارز دیجیتال نمونه ای از کیف پول آنلاین یا تحت وب می‌باشد.

کیف پول ترکیبی ارز دیجیتال

این گونه از Wallet ها نیز همانگونه که نامشان پیدا است ترکیبی از دو نوع کیف پول می‌باشند.

مزایا و معایب کیف پول نرم افزاری

در استفاده از کیف پول گرم باید این نکته را مدنظر داشته باشید که صرفاً کیف پول های ارز دیجیتالی معتبر و شناخته شده را دانلود کنید. البته امنیت هات ولت ها نسبتاً بالا است. اما به دلیل اتصال دائمی شما به اینترنت، به طور طبیعی بیشتر در معرض خطرهای هک احتمالی و قرار دارند. بنابراین بهتر است برای نگهداری مبالغ بالایی از ارزهای دیجیتال، حتماً از نوع ولت های سخت افزاری یا کول ولت استفاده کنید. در انتخاب کیف‌های پول نرم افزاری دقت بسیار بالایی به خرج دهید و تنها از سایت های معتبر دانلود آن را انجام دهید. همچنین این نکته را در نظر بگیرید که حتما از کلید خصوصی خود پشتیبان (Backup) تهیه کرده باشید و آن را در جایی امن نگهداری کنید.

کیف پول سرد ارز دیجیتال Cool Wallet

ایمن ترین نوع کیف پول دیجیتالی، کیف پول سرد یا کول ولت‌ ها می‌باشند. این کیف ها به دلیل اینکه جز در مواقعی ضروری به اینترنت متصل نیستند، در امنیت بسیار بالایی قرار دارند. به وسیله این ابزار شما صرفاً برای مبادله و ارسال رمز ارز نیاز است که به اینترنت متصل شوید. به طور کلی دو نوع ولت سخت افزاری و کاغذی در این گروه قرار می گیرند.

ویژگی کیف پول سخت افزاری

کیف پول سخت افزاری یک وسیله فیزیکی شبیه به فلش است. کلید خصوصی آن در خود سخت افزار نگهداری می‌شود. برای ذخیره و نگهداری ارزهای دیجیتال در آن ها، شما ابتدا رمز ارز مدنظرتان را از یک کیف پول گرم تهیه می‌کنید و سپس آن را به آدرس کیف سرد خود ارسال می‌نمایید. برای ارسال ارز از کول ولت نیز با استفاده از نرم افزار مخصوص آن، کافیست به اینترنت متصل شده و فعالیت های خود را انجام دهید.

کیف های پول نوع سخت افزاری بالاترین سطح امنیت را دارند.

کیف پول کاغذی چیست؟

همانگونه که از نام آن مشخص است، این کیف به صورت یک تکه کاغذ می‌باشند که آدرس کیف پول و کلید خصوصی شما در آن ثبت شده است. این نوع ولت ها در مقابل حوادث بسیار آسیب پذیرند و باید در جایی امن نگهداری شوند. برای انجام فعالیت و مبادلات نیز باید اطلاعات آن را در یک کیف پول گرم وارد کنید.

کدام کیف پول ارز دیجیتال مناسب شماست؟

به طور کلی، انتخاب نوع کیف پول ارز دیجیتال به نحوه فعالیت شما و سرمایه تان بستگی دارد. اگر قصد سرمایه گذاری با حجم بسیار زیاد روی رمزارزها را دارید و به صورت روزانه قرار نیست تراکنشی انجام دهید، کیف پول سخت افزار انتخاب بهتری برای شما است. بر عکس اگر به صورت روزانه نیاز به دسترسی به کیف پول و ارزهایتان را دارید، مدل گرم (نرم افزاری -موبایلی) برای شما مناسب تر است. اصلی ترین و مهم ترین تفاوت کیف پول های سرد و گرم در اتصال آن ها به اینترنت است. هات ولت ها به صورت دائم به اینترنت متصل اند، اما کول ولت ها نیاز به اتصال دائمی به اینترنت ندارند، بنابراین از حملات و هک بیشتر در امان اند.

امنیت کیف پول های دیجیتالی

از نظر امنیت نیز در حالت کلی این ابزار های دیجیتالی ایمن هستند و تدابیر خاصی برای آنها در نظر گرفته شده است. اما مدل های سخت افزاری بالاترین سطح امنیت را دارند. در مقابل، ضعیف ترین سطح امنیت مربوط به ولت های تحت وب می‌باشد. روی هم رفته، هرچه کیف شما کمتر به اینترنت متصل باشد، دارایی های شما مصون تر خواهند بود. یکی از نکات مهم برای حفظ امنیت کیف پول، حفظ کلیدهای عمومی و خصوصی آن می باشد. از قرار دادن کلید های خود به دیگران پرهیز نمایید و حتما از آنها نسخه پشتیبان تهیه کنید و در مکان های مطمئن نگهداری کنید.

بهترین کیف پول ارز دیجیتال

بعد از اینکه از صرافی ارز دیجیتال ایرانی یا خارجی، نسبت به خرید یا فروش رمز ارز مورد نظرتان اقدام نمودید یا از طریق استخراج ارز دیجیتال (Mining) آن را به دست آوردید، به محلی برای ذخیره آن نیاز دارید. معمولا کیف پول ارز دیجیتال از تعداد محدودی رمز- ارز پشتیبانی می‌کند. یعنی شما برای ذخیره ارز خود باید به این نکته توجه داشته باشید که آیا کیف انتخابی شما از ارز مورد نظرتان پشتیبانی می‌کند یا خیر. در ادامه به معرفی چند Wallet معتبر و بسیار کاربردی می‌پردازیم. در حال حاضر تمام کیف پول ها از ارزهای بسیار مهم و کاربردی مانند بیت کوین، اتریوم، کاردانو، ترون، ریپل، تتر و غیره پشتیبانی می‌کنند. علاوه بر این، ارز های دیجیتالی معمولاً Wallet اختصاصی خود را دارند.

کیف پول لجر Ledger

در حال حاضر یکی از امن ترین نمونه های کیف پول ارز دیجیتال، لجر نانو اس Leger Nano S می‌باشد. این کیف پول سخت افزاری است و شبیه دستگاه فلش مموری می‌باشد. لجر از ارزهای دیجیتال بسیار زیادی پشتیبانی می‌کند. شما می تواند با خیالی آسوده ارزهای خود را در آن ذخیره کنید. این کیف پول سخت افزاری رایگان نیست و برای تهیه آن هزینه نسبتاً زیادی را باید بپردازید.

کیف پول تراست Trust Wallet

تراست ولت Trust Wallet به آسانی و بدون هیچ هزینه ای به روی موبایل نصب می شود و می توان از آن استفاده کرد. تراست والت از رمزارزهای بسیار زیادی پشتیبانی می‌کند و امنیت بالایی دارد. کار کردن با آن آسان است و می‌توان برای امنیت بیشتر، در نرم افزار رمز عبور تعریف کرد. قابلیت اتصال به صرافی های غیر متمرکز یکی از جذابیت های این ولت نرم افزاری معتبر به شمار می‌رود.

کیف پول اتمیک ولت Atomic Wallet

این کیف پول ارز دیجیتال به صورت مستقیم با بلاک چین ارزهای که ذخیره می‌کنید ارتباط برقرار می کند. این نرم افزار با قابلیت ها و امکانات بسیار بالا و در عین حال سادگی در انجام کار با آن ها، به یکی از محبوب ترین کیف پول های دیجیتالی تبدیل شده است. این نرم افزار با ارائه نسخه های ویندوز، اوبونتو، مک، اندروید و آی او اس، توانسته اعتماد بیش از یک میلیون کاربر را در سراسر جهان به خود جلب کند.

در همین رابطه بخوانید: آموزش استیک کردن ترون در کیف پول تراست ولت

کیف پول جکس Jaxx

ولت نرم افزاری جکس Jaxx قابلیت نصب بر روی موبایل و سیستم عامل اندروید را دارد. این کیف پول از انواع رمز ارزها پشتیبانی می‌کند. امنیت بالای این هات ولت در کنار سایر قابلیت های آن، باعث شده است که میلیون ها کاربر فعال از این نرم افزار استفاده کنند.

کیف پول ترزور Trezor

یکی دیگر از کیف پول های سخت افزاری بسیار کاربردی، کیف پول ارز دیجیتال ترزور می باشد. این دستگاه دو مدل دارد:

مدل Trezor One : این مدل با درگاه یو اس بی (USB) سازگار است.

مدل Trezor T: با داشتن قابلیت های بیشتر مانند پردازنده بهتر، شاخصه های امنیتی بالاتر و پیشرفته تر شناخته می‌شود

کیف پول کوینومی Coinomi

کوینومی به صورت نرم افزاری موجود می‌باشد و قابلیت نصب به روی تلفن همراه و دسکتاپ را دارد. این ولت دیجیتالی کاملا رایگان است و از ارزهای دیجیتالی زیادی پشتیبانی می‌کند.

کیف پول اکسودوس Exodus

کیف پول اکسودوس قابلیت نصب به روی تمام پلتفرم های اندروید، IOS، ویندوز، لینوکس و مک را دارد. همچنین Exodus را می‌توان به کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor) نیز متصل کرد. این ولت به صورت مستقیم به صرافی داخلی خودش متصل می‌شود. اکسودوس از رمز ارزهای بسیار زیادی پشتیبانی می‌کند.

خلاصه مقاله کیف پول ارز دیجیتال

برای نگهداری یا تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر، شما نیازمند کیف پول ارز دیجتال هستید. انواع مختلفی از کیف های پول ارز دیجیتال شامل کیف سرد و گرم وجود دارند. از نظر امنیت، کیف پول سرد بهترین گزینه است. این نوع کیف پول ها، به صورت آفلاین عمل می کنند. از بهترین نوع کیف های ارز دیجیتال گرم می توان به تراست ولت، اتمیک ولت و کوینومی اشاره کرد. از طرفی بهترین کیف پول ارز دیجیتال نیز کیف لجر و ترزور است.

دریافت جدیدترین مقالات دنیای ارزهای دیجیتال

مقاله ای که خواندید، توسط تیم تولید محتوای رمزینو به طور اختصاصی برای شما نوشته شده است. اگر این مقاله در افزایش دانش و آگاهی شما درباره دنیای بلاک چین و ارزهای دیجیتال موثر بود، حتماً آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید و رمزینو را به دوستان خود معرفی کنید. در پایان اگر در خصوص این محتوا سوال یا نظری داشتید، در بخش دیدگاه ها، با ما در ارتباط باشید.

اینفوگرافی مقاله

برای مشاهده در سایز اصلی، روی تصویر کلیک کنید

اینفوگرافی ارز دیجیتال کیف پول
اینفوگرافی کیف پول ارزهای دیجیتال 
Share on twitter
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
رمزینو

رمزینو

مرجع آموزش های رایگان ارز دیجیتال و بلاک چین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید