رمزینو: آموزش آسان ارزهای دیجیتال

رمـزینــو

اخبار و مقالات معتبر ارزهای دیجیتال

گس چیست؟ آشنایی با کارمزد شبکه های ارز دیجیتال

برای انتقال ارز در بلاک چین، هر شبکه ارز دیجیتال اعم از بیت کوین، اتریوم، بایننس چین و ...رقمی را به عنوان کارمزد مطالبه می کنند. در این مقاله با مفهوم پس Gas شبکه آشنا می شویم

آنچه در این مقاله می خوانید

کارمزد ارز دیجیتال (Fee) یا Gas چیست؟

یکی از موضوعات مهم و اساسی در دنیال ارزهای دیجیتال، انتقال رمز ارز از کیف پول یا از صرافی ارز دیجیتال به آدرس های دیگر در شبکه است. همواره هر تراکنشی در بلاک چین مشمول مقداری کارمزد بوده است که به نام کارمزد شبکه انتقال (Fee) و Gas  شناخته می شود. در این مقاله در رمزینو توضیح کاملی در ارتباط با کارمزدهای بازار کریپتو کارنسی می دهیم. همچنین راهکاری انتخاب بهترین شبکه برای پرداخت حداقل کارمزد را به شما عزیزان آموزش خواهیم داد.

گس اتریوم
اتریوم گس

گس ارز دیجیتال (Gas) چیست؟

مفهوم گس در ارز دیجیتال، همان هزینه معامله ای است که کاربران با توجه به پروتکل هر بلاک چین به استخراج کنندگان (Miner) پرداخت می‌کنند تا معاملات آن‌ها در بلاک ثبت شود. این سیستم بر روی مکانیزم استاندارد عرضه و تقاضا کار می‌کند. یعنی اگر تقاضای بیشتری برای معاملات وجود داشته باشد، ماینرها می‌توانند معاملات بیشتری را تایید کنند و کاربران را مجبور به پرداخت هزینه بیشتر کنند تا معاملاتشان سریع و کارآمد انجام شود. شبکه اتریوم به کاربران خود این امکان را می‌دهد تا میزان سرعت تایید معامله خود را انتخاب کنند تا با پرداخت هزینه گس بیشتر، معامله آن ها توسط ماینرها در زمان کمتری بررسی و تایید شود.

گس Gas در واقع همان سوخت شبکه برای تایید تراکنش هاست. در شبکه اتریوم این هزینه به وسیله اتر ETH پرداخت می شود.

گس لیمیت و گس پرایس چیست؟

برای انجام تراکنش در شبکه بلاک چین شما باید تکلیف دو پارامتر را مشخص کنید.

گس لیمیت (Gas limit): در اصل همان سوختی است که کاربر حاضر است برای انجام تراکنش خود به شبکه بپردازد. این پارامتر باید طوری انتخاب شود که کفاف انجام تراکنش را بدهد. برای مثال اگر برای پرواز هواپیما از تهران به کیش به 500 لیتر بنزین احتیاج باشد، با 250 لیتر، هواپیما به مقصد نخواهد رسید.

گس پرایس (Gas price): مقدار هزینه ای است که برای هر واحد گس لیمیت باید پرداخت شود. در شبکه اتریوم این هزینه با اتر پرداخت می شود و واحد آن Wei نام دارد که رقم کوچکی است. انتخاب گس پرایس در شبکه آزادانه است. اما دقت کنید که انتخاب ارقام بسیار پایین باعث رد درخواست تایید تراکنش شما از سمت ماینر می شود. مقدار نرمال این رقم حدود 20 Wei است اما بسته به شرایط شبکه می‌تواند کم و زیاد شود.

نحوه عملکرد کارمزد شبکه اتریوم

برای استفاده از این قابلیت در بلاکچین اتریوم، کیف پول هایی مانند متامسک به کاربران این اجازه را می‌دهند تا با شبکه Ethereum به صورت مستقیم تعامل داشته باشند و مقدار گس پرداختی را با توجه به شلوغی شبکه اتریوم در آن لحظه انتخاب کنند. برای مشاهده مقدار Gas شبکه می توانید از سایت هایی مانند coinmarketcap استفاده کنید. مقدار نهایت کارمزد در این شبکه برابر با حاصلضرب گس پرایس در گس لیمیت می باشد، یعنی:

ETH Fee=Gas limit*Gas price

کارمزد معاملات بیت کوین

هر معامله بیت کوین باید به بلاک چین، یعنی دفتر رسمی همه معاملات بیتکوین، اضافه شود تا تایید شده و معتبر در نظر گرفته شود. کار اعتبار سنجی تراکنش ها و افزودن آن‌ها به بلاک چین مثل شبکه اتریوم توسط ماینرها (کامپیوترهای قدرتمندی که شبکه را تشکیل می دهند و به آن متصل می شوند)، انجام می‌شود. Miner ها مقدار زیادی انرژی محاسباتی را صرف این کار می‌کنند تا در ازای آن پاداش دریافت کنند. به همین دلیل، ماینرها انگیزه مالی دارند تا به فرآیند اعتبارسنجی معاملات با کارمزد بالاتر اولویت بدهند. برای کسی که می‌خواهد در زمان کمی بیت کوین ارسال نموده و یک تأیید سریع دریافت کند، بسته به عوامل مختلف، هزینه متناسب برای آن دریافت می‌شود.

کارمزد شبکه بیتکوین، به میزان مبلغ تراکنش بستگی ندارد، بلکه به شرایط شبکه و زمان و اندازه دیتا معامله شما وابسته است.

شرایط شبکه بلاکچین در تعیین کارمزد ارز دیجیتال

از آنجا که یک بلاک در بلاکچین بیت کوین حداکثر 1 مگابایت اطلاعات می‌تواند داشته باشد، تعداد محدودی تراکنش وجود دارد که می‌توان در هر بلوک مشخص جای داد. در زمان شلوغی شبکه، هنگامی که تعداد زیادی از کاربران در حال ارسال وجوه هستند، تراکنش های بیشتری در انتظار تأیید بیشتر از فضای موجود در یک بلوک است.

کارمزد انتقال ارز دیجیتال اتریوم گس

مکانیزم عرضه و تقاضا در کارمزد ارز دیجیتال

هنگامی که یک کاربر تصمیم به ارسال رمز ارز می‌گیرد، معامله به جریان می‌افتد. این درخواست قبل از اینکه در یک بلاک قرار گیرد، به قسمت حافظه یا به اختصار Mempool  می‌رود. این بخش در اصل جایی است که ماینرها در آن معاملات را بر اساس کارمزدهای بالاتر اولویت‌بندی می‌کنند. در صورت تکمیل شدن ظرفیت  mempool، ممکن است بازار کارمزد ارز دیجیتال به یک رقابت داغ تبدیل شود. کاربران با در نظر گرفتن هزینه های بالاتر و بالاتر برای بدست آوردن معاملات خود بر سر بلوک بعدی رقابت می‌کنند. سرانجام، بازار به حداکثر هزینه تعادلی که کاربران مایل به پرداخت آن هستند، رسیده و استخراج کنندگان به ترتیب بیشترین کارمزد را انتخاب می‌کنند. در این مرحله، وقتی ترافیک شبکه کاهش یافت، کارمزد دوباره کاهش می‌یابد.

در زمان شلوغی شبکه، رقابت بر سر انجام تراکنش با ارائه کارمزدهای بالاتر توسط کاربران داغ می‌شود.

تاثیر اندازه معامله بر میزان کارمزد ارز دیجیتال

با توجه به این واقعیت که یک بلاک در بلاکچین بیتکوین دارای محدودیت یک مگابایتی اطلاعات است، اندازه معامله مورد توجه ماینرها است. معاملات کوچک تر آسان ترند. از طرفی معاملات بزرگتر عملیات محاسباتی بیشتری خواهند داشت و فضای بیشتری را در بلاک اشغال می‌کنند. به همین دلیل، استخراج کنندگان ارز دیجیتال ترجیح می‌دهند معاملات کوچک‌تر را در بلاک بگنجانند. هیچ راه ساده ای برای محاسبه هزینه متناسب با اندازه معامله به صورت دستی وجود ندارد. شبکه بلاکچین شما به طور خودکار این کار را برای تان انجام می‌دهد و هزینه مربوطه را به شما پیشنهاد می‌دهد.

برای انجام یک معامله بزرگتر، هزینه کارمزد بیشتری باید در بلاک بعدی لحاظ شود.

کارمزد صرافی ارز دیجیتال

این کارمزد ارز دیجیتال مربوط به هزینه کمیسیون صرافی برای تکمیل سفارش خرید و فروش میان دو طرف می‌باشد. بیشتر صرافی های دیجیتالی تمایل به استفاده از قالب کارمزد ثابت دارند. اما هزینه واقعی کارمزد معاملات می‌تواند بسته به سیستم عامل ها متفاوت باشد. در واقع، انجام برخی معاملات و فهمیدن اینکه کدام مبادلات در ارزهای دیجیتال کمترین هزینه معاملات را ارائه می‌دهند، همیشه کاری هوشمندانه است.

کارمزد Fee در صرافی های ارز دیجیتال متفاوت است. رقم پیشنهادی می‌تواند دلایل مختلفی را پشت سر خود داشته باشد. بعضی از صرافی‌های ایرانی از API های صرافی خارجی استفاده می‌کنند که باعث می‌شود کارمزد بیشتری را پرداخت کنند. در عوض برخی دیگر از صرافی ها با توجه به افزایش میزان معاملات شما، کارمزد معاملات شما را کاهش می‌دهند.

پیشنهاد می شود در انتخاب صرافی ارز دیجیتال خود کارمزد صرافی را یک معیار مهم در نظر بگیرید.

بهترین شبکه ها با کمترین کارمزد ارز دیجیتال

سه شبکه ترون، ریپل و BEP2 پیشنهادات مناسبی برای کارمزد انتقال دارایی دیجیتال شما ارائه می‌دهند. البته شبکه های دیگری نیز وجود دارند که شما برای انتقال می‌توانید از آن ها استفاده کنید. به یاد داشته باشید برای انتقال رمز ارز خود با استفاده از هر شبکه ای، قبل از انتقال دارایی خود، مطمئن شوید که چه مقدار کارمزد ارز دیجیتال پرداخت می‌کنید.

TRC20

شبکه ترون کارمزد بسیار پایینی دارد و بیشتر برای انتقال USDT از این شبکه استفاده می‌شود.

شاید برای شما جالب باشد: آموزش استیکینگ ترون در تراست ولت

XRP

شبکه ریپل نیز کارمزد پایینی دارد که می‌توانید برای انتقال از این شبکه استفاده کنید.

BEP2

شبکه اختصاصی صرافی ارز دیجیتال بایننس که با کارمزد کم شناخته می‌شود.

شبکه ای مانند اتریوم ERC20 با کارمزد بسیار بالا می‌تواند کل دارایی شما را به عنوان کارمزد انتقال از حساب شما کسر کند!

سخن پایانی

به طور معمول، اکثر صرافی ها و کیف پول ها، با توجه به شرایط شبکه، اقدام به محاسبه کارمزد بهینه برای شما می کنند. آنچه که باید بیش از همه چیز مدنظر داشته باشید، استفاده از شبکه هایی با کمترین کارمزد است. البته شبکه انتخابی شما باید در مبدا و مقصد پشتیبانی شود و ارز دیجیتال مورد نظرتان قابلیت انتقال از طریق آن بلاکچین را داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

بهترین ارزهای دیجیتال متاورسی

سازندگان متاورس چه کسانی هستند؟

Share on twitter
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
رمزینو

رمزینو

مرجع آموزش های رایگان ارز دیجیتال و بلاک چین

بیشتر بخوانید