رمزینو: آموزش آسان ارزهای دیجیتال

رمـزینــو

اخبار و مقالات معتبر ارزهای دیجیتال

آشنایی با توکن ارز دیجیتال

توکن چیست
در اکوسیستم بلاک چین Blockchain، هر دارایی که به صورت دیجیتالی بین دو نفر قابل انتقال باشد، توکن نامیده می شود. این token ها به دلیل نداشتن بلاک چین اختصاصی خود، صرفاً با استفاده از بلاک چین دیگر ارزهای دیجیتال مانند اتریوم صادر می‌شوند.

آنچه در این مقاله می خوانید

توکن (Token) چیست؟

در اکوسیستم بلاک چین Blockchain، هر دارایی که به صورت دیجیتالی بین دو نفر قابل انتقال باشد، توکن نامیده می شود. این token ها به دلیل نداشتن بلاک چین اختصاصی خود، صرفاً با استفاده از بلاک چین دیگر ارزهای دیجیتال مانند اتریوم صادر می‌شوند. بسته به خصوصیات تعریف شده برای این ها، طبقه بندی مختلف برایشان انجام شده و دارای کاربردهای مختلفی هستند. در واقع Token نقطه مقابل سکه یا کوین (Coin) است. کوین ها (مانند بیت کوین و اتریوم) ارزهای دیجیتالی هستند که بلاک چین اختصاصی خود را دارند. اما این ها از بلاکچین های دیگر به عنوان میزبان استفاده می‌کنند و فاقد بستر اختصاصی هستند. ایجاد بلاک چین امری پرهزینه و زمان بر است. در حالی‌ که ایجاد توکن نیاز به هزینه زیادی ندارد و در کمترین زمان ممکن نیز پیاده سازی می شود.

تاریخچه توکن ارز دیجیتال

بعد از ایجاد بلاک چین، بستر مناسبی برای اجرای قراردادهای هوشمند (Smart Contract) به وجود آمد. به واسطه این پیشرفت، با استفاده از قابلیت قرارداد هوشمند، توکن ها نیز به دنیای ارزهای دیجیتال قدم نهادند. token ها در ابتدا بر بستر بلاک چین بیت کوین قرار داشتند، اما با ایجاد بلاک چین اتریوم تحول بزرگی در اجرای قراردادهای هوشمند و توکن ها به وجود آمد. در نتیجه تعداد زیادی از انواع Token ارز دیجیتال بر بستر این شبکه خلق شد. وبسایت معروف کوین مارکت کپ (Coinmarketcap) اولین بار ضمن انتشار مقاله ای، (Token) و (Coin) را از یکدیگر متمایز کرد.

امروزه بلاک چین های مختلفی توانایی ایجاد توکن را دارند، اما همچنان اتریوم مهم ترین بستر برای میزبانی توکن ها می باشد.

فرصت عالی قرارداد هوشمند برای توکن ها

با استفاده از قرارداد هوشمند (Smart Contract) هر کاربری می‌تواند بدون نیاز به ساخت بلاک چین جدید، توکن اختصاصی خود را ایجاد کند. بدین منظور، کافیست که از بلاک چین های دیگر مانند اتریوم برای ایجاد توکن استفاده شود و بعد از اینکه با عرضه اولیه (ICO) سرمایه مورد نیاز پروژه جمع آوری شد، نسبت به ایجاد بلاک چین اختصاصی مربوطه اقدام نمود و توکن را به کوین تبدیل کرد.

آیا می دانید؟ یکی از مواردی که باعث افزایش اعتبار بلاک چین می شود، تعداد توکن های ایجاد شده بر روی آن شبکه است، تعداد بیشتر برای شبکه اعتبار بالاتر به ارمغان می آورد.

توکن با کوین چه فرقی دارد؟

مهم ترین دلیل تفاوت توکن و کوین در بلاک چین آن‌هاست. کوین ها بلاک چین اختصاصی خود را دارند، اما توکن ها از شبکه Blockchain کوین ها به عنوان میزبان استفاده می‌نمایند. هر بلاک چین می تواند میزبان تعداد نامحدودی از کوین ها باشد. یکی دیگر از تفاوت های کوین و توکن کاربرد آن هاست. بدین معنی که توکن ها برای یک کاربرد خاص در پروژه ایجاد می شوند و معمولاً در همان شبکه قابل استفاده می باشند. اما کوین ها کاربرد وسیع تری دارند و مبنای مبادلات جهانی در صرافی ارز دیجیتال به شمار می روند.

تعداد توکن های جهان چقدر است؟

در حال حاضر بیش از 6500 ارز دیجیتال در بازار موجود است که بیش از نیمی از آن ها را توکن ها تشکیل می دهند. بلاک چین‌های زیادی میزبان ها هستند، اما شبکه های اتریوم  (Ethereum)، بایننس چین (Binance Chain) و ایاس (EOS) جزو مهم ترین بسترهای قراردادهای هوشمند و ایجاد توکن می باشند.

 به دنبال راه اندازی سایت صرافی ارز دیجیتال هستید؟ برای استعلام هزینه طراحی سایت صرافی کلیک کنید

نحوه ساخت توکن چگونه است؟

برای این کار باید در ابتدا بلاک چین مورد نظر خود را پیدا کنید، توجه داشته باشید که بلاک چین مربوطه باید حتماً از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نماید و Smart Contract در آن اجرا شود. در مرحله بعد، با استفاده از زبان برنامه نویسی خاص مانند سالیدیتی (Solidity) و استانداردهای خاص که برای ایجاد توکن در نظر گرفته شده است قرارداد هوشمند (Smart Contract) ایجاد می گردد. سرانجام با استفاده از ابزارهایی خاص مانند ماشین مجازی اتریوم (EVM) توکن شما ظرف مدت یک ساعت و با هزینه ناچیز در شبکه بلاک چین ایجاد می شود. در مرحله بعد نیاز است که ارزش و اعتبار کافی برای توکن خود کسب کنید، زیرا هیچ توکنی از ابتدا اعتبار و ارزش بالایی ندارد.

امروزه بیش از 80 درصد توکن ها بر بستر بلاک چین اتریوم ایجاد شده اند و در آن فعالیت انجام می دهند.

خطر کلاه برداری از طریق توکن ارز دیجیتال

این نکته را در نظر داشته باشید که ایجاد token برای پروژه های نوپا و جدید می‌تواند بسیار تاثیرگذار و کاربردی باشد. از طرفی این روش می تواند به یکی از راه های کلاه برداری مالی نیز تبدیل شود. فرض کنید توکنی به روشی که بالاتر توضیح دادیم ایجاد شود، سپس با ارزهای دیجیتال با ارزش یا پول فیات (Fiat) مبادله شود. در نتیجه سرمایه ای از این کار جذب شود. اما فرد کلاه‌بردار با استفاده از سرمایه به دست آمده، سوء استفاده مالی انجام داده و به وعده ها و برنامه های پروژه عمل ننماید. در این صورت افرادی که اقدام به سرمایه گذاری روی این توکن نموده اند با زبان همراه خواهند شد. حتما قبل از خرید توکن خصوصاً در عرضه اولیه (ICO) اعتبار و ارزش آن را بررسی کنید و حتما از سایت خرید و فروش ارز دیجیتال معتبر یا صرافی ارز دیجیتال ایرانی یا صرافی های معروف دنیا استفاده نمایید.

در همین رابطه بخوانید: کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

مزایای ساخت توکن چیست؟

مهم ترین مزیت ساخت توکن این است که هر فردی می تواند با هزینه ای بسیار ناچیز و در مدت زمانی کوتاه، token ارز دیجیتال اختصاصی خود را ایجاد کند. این ها بهترین راه برای جذب سرمایه اولیه برای پروژه های جدید به شمار می روند. بنابراین مناسب‌ترین روش برای کسانی است که دارای ایده ای جذاب و کاربردی برای ایجاد یک پروژه در بستر بلاک چین هستند، اما در شروع کار، سرمایه کافی را برای اجرای آن در اختیار ندارند.

توکن ها به چند دسته تقسیم می شوند؟

به طور کلی می توان TOKEN های ارز دیجیتال را به سه دسته به شرح ذیل تقسیم بندی نمود:

توکن سودمند  (Utility )

این نوع توکن را می‌توان معادل ارز دیجیتال دانست و فعالیت های مالی مانند پرداخت هزینه، خرید، دریافت کالا یا خدمات و غیره را به وسیله آن انجام داد. مهم ترین و معروف ترین توکن کاربردی، لینک (Link) می باشد.

توکن امنیتی (Security )

توکن Security به نوعی معادل سهام های کاغذی و سنتی است. با تهیه این توکن شما به نوعی سهام دار یک شرکت یا شریک در سرمایه گذاری یک پروژه می‌شوید. فرض کنید یک شرکت به میلیون ها توکن (Token) تبدیل شود و هر فرد تعدادی از آن را خریداری نماید. حال آن فرد به میزان مالکیتی که روی این توکن ها دارد در این شرکت سهام دار خواهد بود. این امکان وجود دارد که توکن های امنیتی هک شوند. اما معمولاً این اتفاق زمانی رخ می دهد که مالک توکن، اطلاعات مهم را با سهل انگاری در اختیار افراد سودجو و هکرها قرار می دهد.

یک مقاله جذاب دیگر در همین رابطه: آشنایی با روش های استخراج ارز دیجیتال

توکن های امنیتی به شکل های مختلفی وجود دارند. این اشکال شامل توکن سخت افزار دارای تراشه، Token USB، مدل بی سیم بلوتوث دار یا کلیدهای الکترونیکی با امکان برنامه ریزی که قابلیت کار به صورت ریموت (از راه دور) را دارد. Security Token‌ های آفلاینی وجود دارند که به شبکه یا کامپیوتر متصل نیستند. بلکه کاربر می‌بایست اطلاعات را از آن دریافت و به صورت دستی در سیستم وارد نماید.

توکن حکومتی یا گاورننس (Governance)

این Token برای شرکت در نظرسنجی ها و رای گیری های درون شبکه ایجاد شده است. میزان تاثیرگذاری و حق رای شما به مقدار توکنی که در اختیار دارید بستگی دارد. به عنوان یک توکن‌ گاورنس مهم و معتبر، می توان به یونی سواپ (Uniswap) اشاره نمود. با این توکن یونی سواپ شما می توانید در رای گیری ها و تصمیمات صرافی UniSwap شرکت کنید و حق رای داشته باشید.

نحوه خرید token چگونه است؟

از آنجایی که سهولت ایجاد این محصول بلاک چین، احتمال کلاه برداری با استفاده از آن را افزایش داده، بهتر است که با مراجعه به صرافی های ارز دیجیتال معتبر خرید خود را انجام دهید. زیرا فرآیند لیست شدن یک رمز ارز یا توکن جدید در صرافی های معتبری همچون بایننس مستلزم گذراندن یک سری فیلترها و مقررات می‌باشد. بنابراین شما می توانید با اطمینان بیشتری، با مراجعه به سایت خرید و فروش ارز دیجیتال یا اپلیکیشن خرید و فروش ارز دیجیتال توکن مدنظرتان را تهیه نمایید.

نحوه نگهداری از Token

برای نگهداری token خریداری شده می‌توان با توجه به بلاک چینی که توکن بر بستر آن ایجاد شده است، کیف پول مناسب را انتخاب نمود. هر کیف پول دیجیتالی که از Coin بلاک چین انتخابی شما پشتیبانی کند، از Token آن نیز پشتیبانی خواهد کرد. اگر توکن بر بستر شبکه اتریوم Ethereum Blockchain ایجاد شده باشد، تمام کیف پول هایی که از اتریوم پشتیبانی می کنند، قابلیت نگهداری توکن شما را نیز خواهند داشت.

 

Share on twitter
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp
رمزینو

رمزینو

مرجع آموزش های رایگان ارز دیجیتال و بلاک چین

بیشتر بخوانید